Według legendy Małkinia wyrosła wokół karczmy zbudowanej przy gościńcu nad Bugiem przez Żydówkę Małkę. Po raz pierwszy nazwa wsi pojawiła się w dokumencie z 1203 roku wydanym biskupom płockim przez księcia Konrada Mazowieckiego.
Już w średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy łączący Europę z Kijowem. Dalsze możliwości rozwoju powstały po wybudowaniu w roku 1862 mostów na Bugu i linii kolejowej łączącej Warszawę z Petersburgiem. Od tego czasu Małkinia stała się ważnym węzłem kolejowym, co znalazło swoje odbicie w jej dziejach.
W latach 1863, 1920 i 1939 miały tutaj miejsce zacięte walki, a podczas II wojny światowej w pobliskiej Treblince (pow. Sokołów Podl.) Niemcy utworzyli obóz zagłady, w którym zginęło ok. 800 tys. ludzi (głównie Żydów z Polski i Europy, ale ofiarami byli także Polacy i Romowie).
Małkinia - kościół neogotycki pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1905-1911, cmentarz wojenny z r. 1920 i 1939.; pomnik/obelisk marszałka Piłsudskiego "Kochanemu Dziadkowi Dzieci Warszawy". Prostyń - Sanktuarium Trójcy Świętej; kapliczki z XIX w., prywatne Muzeum Etnograficzne.; Orło - kaplica nagrobna z końca XIX w. carskiego generała A. Kucyńskiego; Treblinka - Muzeum Walki i Męczeństwa na terenie niemieckich obozów: Treblinki I - karnego obozu pracy i Treblinki II - obozu zagłady Żydów.
<
Źródło zdjęć: Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.