Do czynników modyfikowalnych zaliczamy palenie papierosów, brak aktywności ruchowej, niezdrową dietę, nadciśnienie i nadwagę. W kontekście przyczyn problemów z układem sercowo-naczyniowym coraz częściej wymienia się nadmierny stres, stany depresyjne, zanieczyszczenie powietrza i częstość rytmu serca.
Udar mózgu to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Wyróżnia się dwa rodzaje udaru mózgu - niedokrwienny (zawał mózgu) lub krwotoczny (wylew krwi do mózgu). Charakterystyczne objawy udaru to niedowłady kończyn, ręki, nogi albo jednocześnie górnej i dolnej kończyny, najczęściej po tej samej stronie. Objawem udaru jest także asymetria dolnej części twarzy w zakresie ust.
Zawał serca jest następstwem nagle powstałej martwicy części mięśnia sercowego, która jest spowodowana przerwaniem dopływu krwi do tej części serca przez odpowiednio długi czas. Do zawału najczęściej dochodzi u osób po 40. roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza u osób otyłych i z nadciśnieniem tętniczym. Typowym objawem jest silny ból za mostkiem.
Więcej informacji można znaleźć na stronie SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej pod linkiem: http://www.szpitalostrowmaz.pl/files/565/466fb64f88cd9/serce%20wyslij%2017.04.pdf.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.