Pierwsza wzmianka o Broku pojawia się w 1203 roku. We wczesnym średniowieczu powstała tu osada na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Rusią Kijowską. W 1501 r. osada uzyskała prawa miejskie z nadania biskupa płockiego Wincentego Przerębskiego. Miejscowość była ulubionym miejscem wypoczynku biskupów płockich, którzy wznieśli tu okazały pałac będący letnią rezydencją.
W połowie XIX wieku prof. Wojciech Bogumił Jastrzębowski utworzył w pobliskim Feliksowie Zakład Praktyki Leśnej ze szkołą leśników i leśnym gospodarstwem doświadczalnym. Jednym z uczniów szkoły był Ludomir Benedyktowicz - uczestnik powstania styczniowego, późniejszy znany bezręki malarz. W rejonie Broku toczyły się walki w sierpniu 1920 i we wrześniu 1939.
Co warto zobaczyć?
Brok - gotycko-renesansowy kościół pw. św. Andrzeja Ap. z lat 1542-1545; ruiny pałacu biskupów płockich (1617-1624); cmentarz żydowski z końca XVIII w; ratusz wyb. w stylu klasycystycznym w I poł. XIX wieku (przebudowa w 1929 r.), kurhan kryjący ok. 1500 zmarłych podczas epidemii dżumy (cholery) na przełomie XVII i XVIII wieku, domy z XIX wieku przy placu Kościelnym, pomnik prof. Bogumiła Jastrzębowskiego.
W okolicach: Feliksowo - miejsce potyczki z 1863 r. i pomnik upamiętniający powstańców styczniowych; Kaczkowo Nowe i Stare - miejsce walk 5-7 sierpnia 1920 r.; cmentarze wojenne z okresu wojen napoleońskich i I w. św.; Bojany - wrak parowca zatopionego prawdopodobnie podczas działań wojennych w sierpniu 1915; Poręba (pow. wyszkowski) - grobowiec dowódcy powstańczego płk. Karola Frycze zmarłego z ran po bitwie pod Łączką w maju 1863 r.; miejsce bitwy z 1863 r. (12 listopada); miejsce przeprawy w 1939 r. przez Bug oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w marszu do Gór Świętokrzyskich.
Źródło zdjęć: MDRP
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.