Terytorialsi pomagają w domach pomocy społecznej

Dodano: 24 kwietnia 2020 07:57, Autor: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Rozprzestrzenianie się koronawirusa zobowiązuje WOT do podjęcia działań, których celem jest wsparcie Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz wojewodów w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych związanych z zagrożeniem zdrowia i życia w domach pomocy społecznej.
Od północy 20 kwietnia br. na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w każdym województwie na bazie brygad obrony terytorialnej oraz jednostek podległych dowódcy generalnemu RSZ został utworzony zespół interwencji kryzysowych. Głównym celem powstania zespołów jest wsparcie ewakuacji i przywracania zdolności do funkcjonowania domów pomocy społecznej. Zespoły będą kierowane do działania przez dowództwo WOT na wniosek głównego inspektora sanitarnego lub odpowiedniego wojewody.

REKLAMA



Zespoły interwencji kryzysowych WOT są tworzone na bazie brygad obrony terytorialnej oraz sił kierowanych do ich wsparcia przez DG RSZ i IWSZ i utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do podejmowania działań. Ich funkcjonowanie jest ściśle powiązanie z funkcjonującymi w WOT od 2 lat zespołami oceny wsparcia, których to celem w tym przypadku jest ocena sytuacji i ewentualne przygotowanie gruntu pod działanie zespołów na miejscu.

Do głównych zadań ZIK należy:

- pobieranie wymazów od mieszkańców, pracowników oraz personelu DPS oraz ich przekazywanie do laboratoriów;

- przeprowadzenie segregacji (triażu) mieszkańców, personelu i pracowników DPS w celu przygotowania ewakuacji do placówek medycznych;

- ewakuacja mieszkańców, personelu i pracowników do wskazanych placówek medycznych;

- dekontaminacja pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych do ewakuacji;

- szkolenia mieszkańców, pracowników i personelu DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji koronawirusa;

- odtworzenie pierwotnej zdolności DPS do funkcjonowania.

Podopiecznymi domów pomocy społecznej są w większości osoby w podeszłym wieku, najczęściej przewlekle chore oraz niepełnosprawne. Jak wskazują doświadczania ostatnich dni, placówki te stają się często szczególnie narażone na epidemię koronawirusa, dochodzi tam do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby, a w skrajnych przypadkach do śmierci osób, które najczęściej są w grupie podwyższonego ryzyka. Do tej pory już w co najmniej kilkunastu DPS-ach na terenie całego kraju pojawiły się przypadki koronawirusa wśród pacjentów lub personelu.

Żołnierze 52 Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzącego w skład 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej, już od początku kwietnia udzielają wsparcia podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.

Żołnierze WOT wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca - w 2 dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna wiosna". Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych akademii wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach "Odpornej wiosny" terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.



Źródło zdjęcia: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również

Pomóżmy szpitalowi. Apel Rafała Swaczyny

23 kwietnia 2020, Rafał Swaczyna, red. Miłosz Magrzyk

Rafał Swaczyna apeluje do wszystkich władz samorządowych, urzędników, kierowników, prezesów, dyrektorów, do osób, których obecna sytuacja mocno nie dotknie finansowo, o to, aby wesprzeć SPZZOZ.

Wniosek o pomoc możesz złożyć przez Internet

23 kwietnia 2020, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Każdego dnia przybywa wniosków o wsparcie - wniosków złożonych za pomocą aplikacji. Obecnie jest ich już niemal 600 i dotyczą m.in. potrzeb transportu i dystrybucji żywności.

Apel do mieszkańców gminy Małkinia Górna

23 kwietnia 2020, Urząd Gminy w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Wójt gminy Małkinia Górna Bożena Kordek zwraca się do mieszkańców z prośbą o przekazywanie materiałów, m.in. tkanin bawełnianych i nici, do urzędu gminy.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]