Ekologia w e-commerce

Dodano: 26 kwietnia 2020 09:09, Autor: Tipmedia

Samochody wykorzystywane do dostarczania towarów na tzw. ostatniej mili generują cały wachlarz problemów środowiskowych.
Problem ostatniej mili

Dwa największe źródła zanieczyszczeń generowanych przez branżę e-commerce to materiały opakowaniowe używane do pakowania przesyłek i samochody dostarczające paczki kurierem. Podczas gdy z tym pierwszym problemem można sobie poradzić, ograniczając wielkość opakowań do niezbędnego minimum i używając biodegradowalnych opakowań (karton i taśma papierowa zamiast folii) i wypełniaczy (gnieciony papier, karton i chrupki kukurydziane zamiast folii bąbelkowej i styropianu), to ten drugi jest bardziej skomplikowany i wydaje się być poza naszą kontrolą.

REKLAMA



Samochody wykorzystywane do dostarczania towarów na tzw. ostatniej mili (ang. last mile), czyli ostatnim odcinku, jaki pokonują towary z punktu dostaw o wysokiej przepustowości (stacji kolejowej, punktu ciężarówek, portu) do rąk klienta (indywidualnego lub małego przedsiębiorstwa), generują cały wachlarz problemów środowiskowych. W miastach, gdzie w blokach jest centralne ogrzewanie zamiast pieców, głównym źródłem smogu jest pył ścierany z klocków hamulcowych i nawierzchni. Z kolei emisje z rur wydechowych nie są, wbrew obiegowej opinii, źródłem smogu ze współczesnych samochodów. To wytwarzanie podczas spalania paliwa CO2 stanowi ogromny problem ekologiczny, przyczyniając się do globalnego ocieplenia i niekorzystnych zmian klimatu. W USA emisje dwutlenku węgla z rur wydechowych stanowią prawie 20% ogólnej emisji CO2. Do tego dochodzi mniej znany problem zanieczyszczenia hałasem (ang. noise pollution), ryzyko wypadków i ogromna ilość miejsca, które w mieście zajmują samochody osobowe (zarówno w ruchu, jak i na parkingach). Samochody i dedykowana im przestrzeń są też największą przeszkodą dla płynnego poruszania się innych uczestników ruchu - pieszych, rowerzystów, transportu publicznego - którzy generują mniej zanieczyszczeń i CO2.

Rozwiązanie problemu ostatniej mili

Rozwiązaniem problemu ostatniej mili w kontekście przesyłek dostarczanych kurierem okazują się paczkomaty, które zwalniają kuriera z obowiązku pokonywania ostatniej mili z jedną paczką https://inpost.pl/, co znacząco ogranicza ślad węglowy dostawy. Do efektywności paczkomatów w ograniczaniu zanieczyszczeń przyczynia się też ich liczebność. Badania przeprowadzone przez InPost na próbie 1200 klientów wykazały, że najczęściej odbierają oni paczki po drodze z pracy lub na zakupy, do czego przyczynia się też dostępność paczkomatów 24/7. Dzięki temu, nawet jeśli klient jedzie do paczkomatu samochodem, tak jest najczęściej na wsi i w małych miasteczkach, to jest to podróż, którą i tak by odbył. Co więcej, w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców klienci InPost deklarowali, że najczęściej chodzą do paczkomatu piechotą, ponieważ w gęstej zabudowie miasta od paczkomatu wielu z nich dzieli nie więcej niż 500 m. W skali całego badania osoby chodzące do paczkomatu piechotą stanowią największą grupę respondentów (38%, a w największych miastach ponad połowa). Nie dziwi to, skoro prawie 2/3 respondentów ma do najbliższego paczkomatu nie więcej niż kilometr. Sprawia to, że zmniejszona emisja CO2, smogu i skażenia hałasem z samochodów kurierskich nie jest równoważona przez emisje generowane przez klientów.


Zobacz również

Zakaz wstępu do lasu

26 kwietnia 2020, Lasy Państwowe, red. Miłosz Magrzyk

Wprowadzenie zakazu jest związane z dużym zagrożeniem pożarowym.

Kolejne pożary traw (zdjęcia)

26 kwietnia 2020, OSP w Prostyni, red. Miłosz Magrzyk

Brak opadów deszczu to bardzo niebezpieczna sytuacja dla lasów i terenów, na których zlokalizowane są nieużytki rolne.

22 tony żywności dla najuboższych i bezdomnych (zdjęcia)

25 kwietnia 2020, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

24 kwietnia, z głównego magazynu Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Warszawie, terytorialsi dostarczyli do Ostrołęki 22 tony produktów spożywczych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]