Dawna stolica ziemi nurskiej (od średniowiecza do 1795 r.), w skład której wchodził między innymi powiat ostrowski. W średniowieczu znajdował się tutaj gród, a następnie zamek strzegący przeprawy przez Bug i będący ważnym punktem obronnym Mazowsza przed napadami Jaćwingów i Litwinów, a także chroniącym północne Mazowsze przed zagonami krzyżackimi.
Znaczenie Nura związane było również z jego położeniem przy ważnej drodze handlowej, jaką był Bug łączący Polskę z Rusią Kijowską. Dzisiaj o dawnej świetności przypominają lokalne legendy: "Skarb w Białym Jeziorze", "Szwedzka Góra" czy "Kramice królowej Bony", ale nie tylko. O jeszcze starszej historii tych okolic świadczą wykopaliska archeologiczne. Nieopodal Nura we wsi Nur Kolonia odkryto cmentarzysko z okresu rzymskiego, a w Kamionce Nadbużnej, Kossakach, Myśliborach, Obrytem i Ślepowronach - ślady osadnictwa z okresu neolitu, kultury łużyckiej i średniowiecza.
Upadek znaczenia Nura rozpoczął się po szwedzkim potopie, a przypieczętowała go likwidacja ziemi nurskiej po III rozbiorze Polski. 22 maja 1831 r. podczas powstania listopadowego armia polska dowodzona przez gen. Tomasza Łubieńskiego stoczyła w okolicach Nura ciężką bitwę z wojskami rosyjskimi gen. Tolla, o której przypomina dzisiaj krzyż "Pod Sztandarem".
Co warto zobaczyć?
Nur Kolonia - cmentarzysko z okresu rzymskiego; Zuzela - miejsce urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego - Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, neogotycki kościół wybudowany w latach 1908-1913; Zaszków-Ślepowrony - miejsce bitwy stoczonej 2-4 sierpnia 1920 r. przez 1 Dyw. Lit.-Biał. z wojskami bolszewickimi; Kramkowo Lipskie - cmentarz z I w.św.
Źródło zdjęć: Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.