Historia gminy Nur. Co skrywa? (zdjęcia)

Dodano: 27 kwietnia 2020 08:19, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Miłosz Magrzyk

W średniowieczu znajdował się tutaj gród, a następnie zamek strzegący przeprawy przez Bug i będący ważnym punktem obronnym Mazowsza.
Gmina Nur

Dawna stolica ziemi nurskiej (od średniowiecza do 1795 r.), w skład której wchodził między innymi powiat ostrowski. W średniowieczu znajdował się tutaj gród, a następnie zamek strzegący przeprawy przez Bug i będący ważnym punktem obronnym Mazowsza przed napadami Jaćwingów i Litwinów, a także chroniącym północne Mazowsze przed zagonami krzyżackimi.

REKLAMA



Znaczenie Nura związane było również z jego położeniem przy ważnej drodze handlowej, jaką był Bug łączący Polskę z Rusią Kijowską. Dzisiaj o dawnej świetności przypominają lokalne legendy: "Skarb w Białym Jeziorze", "Szwedzka Góra" czy "Kramice królowej Bony", ale nie tylko. O jeszcze starszej historii tych okolic świadczą wykopaliska archeologiczne. Nieopodal Nura we wsi Nur Kolonia odkryto cmentarzysko z okresu rzymskiego, a w Kamionce Nadbużnej, Kossakach, Myśliborach, Obrytem i Ślepowronach - ślady osadnictwa z okresu neolitu, kultury łużyckiej i średniowiecza.

Upadek znaczenia Nura rozpoczął się po szwedzkim potopie, a przypieczętowała go likwidacja ziemi nurskiej po III rozbiorze Polski. 22 maja 1831 r. podczas powstania listopadowego armia polska dowodzona przez gen. Tomasza Łubieńskiego stoczyła w okolicach Nura ciężką bitwę z wojskami rosyjskimi gen. Tolla, o której przypomina dzisiaj krzyż "Pod Sztandarem".

Co warto zobaczyć?

Nur Kolonia - cmentarzysko z okresu rzymskiego; Zuzela - miejsce urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego - Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, neogotycki kościół wybudowany w latach 1908-1913; Zaszków-Ślepowrony - miejsce bitwy stoczonej 2-4 sierpnia 1920 r. przez 1 Dyw. Lit.-Biał. z wojskami bolszewickimi; Kramkowo Lipskie - cmentarz z I w.św.









Źródło zdjęć: Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Zobacz również

Nie ma zgody na ataki i groźby kierowane do policjantów i ich rodzin

27 kwietnia 2020, KGP w Warszawie, red. Miłosz Magrzyk

Każdego dnia tysiące policjantów wypełnia swoje obowiązki. Z ogromnym poświęceniem służą polskiemu społeczeństwu. Prawo nakłada obowiązki i przywileje, które są niezbędne, aby państwo było stabilne, a objęci nim obywatele mieli poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne.

Pożary traw i krzewów (zdjęcia)

27 kwietnia 2020, OSP w Prostyni, red. Miłosz Magrzyk

Do działań zadysponowano łącznie 3 zastępy straży pożarnej.

Darmowa pomoc psychologiczna w ramach grup wsparcia "Równoważnia"

27 kwietnia 2020, Fundacja ADRA, red. Miłosz Magrzyk

Izolacja, w jakiej żyjemy od jakiegoś czasu, a także kwarantanna, jakiej poddani są niektórzy z nas, mają niebagatelny wpływ na wszystkich.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]