Historia gminy Nur. Co skrywa? (zdjęcia)

Dodano: 27 kwietnia 2020 08:19, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Miłosz Magrzyk

W średniowieczu znajdował się tutaj gród, a następnie zamek strzegący przeprawy przez Bug i będący ważnym punktem obronnym Mazowsza.
Gmina Nur

Dawna stolica ziemi nurskiej (od średniowiecza do 1795 r.), w skład której wchodził między innymi powiat ostrowski. W średniowieczu znajdował się tutaj gród, a następnie zamek strzegący przeprawy przez Bug i będący ważnym punktem obronnym Mazowsza przed napadami Jaćwingów i Litwinów, a także chroniącym północne Mazowsze przed zagonami krzyżackimi.

REKLAMA



Znaczenie Nura związane było również z jego położeniem przy ważnej drodze handlowej, jaką był Bug łączący Polskę z Rusią Kijowską. Dzisiaj o dawnej świetności przypominają lokalne legendy: "Skarb w Białym Jeziorze", "Szwedzka Góra" czy "Kramice królowej Bony", ale nie tylko. O jeszcze starszej historii tych okolic świadczą wykopaliska archeologiczne. Nieopodal Nura we wsi Nur Kolonia odkryto cmentarzysko z okresu rzymskiego, a w Kamionce Nadbużnej, Kossakach, Myśliborach, Obrytem i Ślepowronach - ślady osadnictwa z okresu neolitu, kultury łużyckiej i średniowiecza.

Upadek znaczenia Nura rozpoczął się po szwedzkim potopie, a przypieczętowała go likwidacja ziemi nurskiej po III rozbiorze Polski. 22 maja 1831 r. podczas powstania listopadowego armia polska dowodzona przez gen. Tomasza Łubieńskiego stoczyła w okolicach Nura ciężką bitwę z wojskami rosyjskimi gen. Tolla, o której przypomina dzisiaj krzyż "Pod Sztandarem".

Co warto zobaczyć?

Nur Kolonia - cmentarzysko z okresu rzymskiego; Zuzela - miejsce urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego - Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, neogotycki kościół wybudowany w latach 1908-1913; Zaszków-Ślepowrony - miejsce bitwy stoczonej 2-4 sierpnia 1920 r. przez 1 Dyw. Lit.-Biał. z wojskami bolszewickimi; Kramkowo Lipskie - cmentarz z I w.św.









Źródło zdjęć: Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Zobacz również

Nie ma zgody na ataki i groźby kierowane do policjantów i ich rodzin

27 kwietnia 2020, KGP w Warszawie, red. Miłosz Magrzyk

Każdego dnia tysiące policjantów wypełnia swoje obowiązki. Z ogromnym poświęceniem służą polskiemu społeczeństwu. Prawo nakłada obowiązki i przywileje, które są niezbędne, aby państwo było stabilne, a objęci nim obywatele mieli poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne.

Pożary traw i krzewów (zdjęcia)

27 kwietnia 2020, OSP w Prostyni, red. Miłosz Magrzyk

Do działań zadysponowano łącznie 3 zastępy straży pożarnej.

Darmowa pomoc psychologiczna w ramach grup wsparcia "Równoważnia"

27 kwietnia 2020, Fundacja ADRA, red. Miłosz Magrzyk

Izolacja, w jakiej żyjemy od jakiegoś czasu, a także kwarantanna, jakiej poddani są niektórzy z nas, mają niebagatelny wpływ na wszystkich.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]