Gmina Zaręby Kościelne
Wieś założona na początku XV w. przez rycerza Świętosława z Zarębina, który otrzymał tu nadanie od księcia Janusza I (20 włók ziemi) za zasługi w wojnach z zakonem krzyżackim. W 1430 roku powstał tu pierwszy kościół, a w 1449 parafia Zaręby Kościelne. Z czasem Zaręby otoczyły liczne zaścianki szlacheckie (między innymi rodu Skłodowskich, z którego wywodziła się Maria Curie).
W roku 1761 sędzia ziemski sieradzki Szymon Zaremba sprowadził do Zarąb o.o. reformatów, dla których ufundował okazały klasztor. W 1862 r. o 3 km od miejscowości poprowadzono linię kolejową warszawsko-petersburską, co wpłynęło na ożywienie gospodarcze regionu. Okolice Zarąb były miejscem walk podczas powstania styczniowego i podczas wojny bolszewickiej w roku 1920.
W Zarębach Kościelnych znajduje się barokowy zespół klasztorny o.o. reformatów z lat 1765-1774 (w podziemiach trumna ze zmumifikowanymi zwłokami fundatora); kościół filialny pw. św. Stanisława; na cmentarzu parafialnym grób płk. Ignacego Mystkowskiego - dowódcy powstańczego poległego w bitwie pod Kietlanką 13 maja 1863 r.; w Złotorii - dwór z lat trzydziestych XX w.; w Skłodach - fragmenty umocnień tzw. linii Mołotowa.
Źródło zdjęć: MDRP
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.