Na czym polega tabata - interwałowy trening metaboliczny?

Dodano: 18 maja 2020 18:42, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Tabata to forma treningu, który jedni kochają, inni nie znoszą. Warto jednak go stosować, ponieważ dobrze przeprowadzony bardzo efektywnie przyspiesza metabolizm, a przy okazji sprzyja także znacznej poprawie efektywności samych ćwiczeń. Na czym polega?
Tabata kiedyś i dziś

Protokół tabaty już od samego początku polegał na wykonaniu ośmiu serii bardzo intensywnie wykonywanych ćwiczeń, pomiędzy którymi następuje krótki odpoczynek. Faza aktywna za każdym razem trwa dwadzieścia sekund, natomiast na złapanie tchu jest dziesięć.

REKLAMA



W oryginalnej formie była tylko jedna seria, w ramach takiej serii powtarzano cały czas to samo ćwiczenie. Współcześnie znacznie częściej stosuje się kilka serii, przy czym w każdej z nich wykonuje się różne ćwiczenia. Co więcej, często są to pary ćwiczeń, inne dla powtórzeń parzystych, a inne dla nieparzystych. Ciekawie o tym piszą na blogu prosportowy.pl https://prosportowy.pl/blog/tabata-czyli-4-minutowy-trening-interwalowy-cwiczenia-efekty-i-przeciwwskaza-n105, my dodamy, że warto zadbać, aby te ćwiczenia układły się w pewien ciąg, a w obrębie konkretnej serii oba ćwiczenia odnosiły się do podobnej partii mięśniowej.

Co daje tabata?

Głównym efektem jest jak już wspomnieliśmy pobudzenie metabolizmu, co bezpośrednio wynika z serii bardzo szybkich pobudzeń układu nerwowego i szybkiej pracy mięśni. Dobrze to wpływa na krążenie, ale przede wszystkim, jeśli tabata zostanie wykonana naprawdę uczciwie, z pełnym zaangażowaniem, późniejszy proces regeneracji będzie się wiązał z mocnym spalaniem kalorii.

Korzyści związane ze spalaniem kalorii to jednak nie wszystko. Tabata ma to do siebie, że przyzwyczaja organizm do nagłych zrywów i błyskawicznego przyspieszenia tempa. To bardzo pozytywnie wpływa na późniejsza efektywność - w szczególności pod kątem umiejętności utrzymywania tempa pomimo wysiłku.



Co lepsze - tabata czy treningi siłowe?

Co prawda w badaniach często wskazuje się, że w czasie następującym po treningu siłowym spalanie kalorii jest wyższe, jednak nie znaczy to, że tabata nie ma swoich przewag. Przede wszystkim tabata sprawdzi się praktycznie u każdej osoby - i to nawet w warunkach braku sprzętu. Co więcej, w trakcie tabaty poprawia się umiejętność utrzymywania działania pomimo narastającego zmęczenia, a także zdolność do szybkiego wyrównywania oddechu celem kontynuowania treningu w kolejnych seriach. Jeśli do tego dołączyć także wpływ na wydajność oddechową, okazuje się, że w wielu przypadkach to właśnie tabata okaże się lepszym rozwiązaniem.

Zawsze warto modyfikować

Protokół tabaty pojawia się pod różnymi nazwami. Czasem w takiej formie, jaką opisaliśmy powyżej, ale bywa, ze jest modyfikowany - na przykład poprzez wykorzystanie lżejszego lub cięższego sprzętu.

W pierwszym przypadku (np. przy obciążeniach na nadgarstki lub przy zastosowaniu lżejszych hantelków) utrudnia to samo ćwiczenie, w drugim (gdy sięgnie się po kettle, piłki lekarskie lub sandbagi) można mówić o treningu łączącym elementy wytrzymałościowe z siłowymi, co często bardzo dobrze wpływa nie tylko na spalanie jako takie, ale też na ogólną sylwetkę. Ciekawe informacje na ten temat można znaleźć w tekście "Tabata, HIIT i interwały - szybkie treningi dla zabieganych" https://moviement.pl/tabata-hiit-i-interwaly-szybkie-treningi-dla-zabieganych/, Warto jednak zaznaczyć istotną kwestię - im większy ciężar zostanie wykorzystany w trakcie dynamicznego treningu (statycznego zresztą też), tym bardziej należy uważać na technikę. Upewnij się więc jeszcze przed tabatą, że prawidłowo wykonujesz ruch docelowy - to ważne ze względów bezpieczeństwa.


Zobacz również

Wiosenna akcja szczepienia lisów

18 maja 2020, Nadleśnictwo w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Szczepionki zostaną zrzucone z samolotów na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól (z pominięciem akwenów oraz obszarów zabudowanych).

Gmina Nur otrzymała fiata ducato

18 maja 2020, Urząd Gminy w Nurze, red. Miłosz Magrzyk

Auto będzie wykorzystywane przez pracowników urzędu gminy, szkoły podstawowej oraz GOPS-u.

Pojedynek książek i ich autorów. Zdecyduj, która pisarka wygra

17 maja 2020, MBP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Tym razem pojedynek stoczą Katarzyna Michalak oraz Agnieszka Lingas-Łoniewska - autorki bestsellerowych powieści obyczajowych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]