Spędź weekend na Mazowszu

Dodano: 25 maja 2020 08:49, Autor: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie , artykuł sponsorowany




Fot. Adrian Bartosiewicz

Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez epidemię. - W tym roku wspierajmy więc lokalną turystykę - apeluje marszałek Adam Struzik. Gdzie warto pojechać i co zobaczyć na Mazowszu? Mamy dla was kilka ciekawych propozycji turystycznych w regionie.

REKLAMA



- Powoli rozpoczyna się sezon turystyczny. Koronawirus sprawił jednak, że w tym roku możliwość naszego przemieszczania się została ograniczona. Jest to więc idealny czas, aby zwiedzać i odkrywać to, co najbliżej nas. Gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia województwa mazowieckiego. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by podziwiać malowniczewidoki, spróbować regionalnych specjałów i odpocząć wśród pięknej przyrody lub zwiedzić miasteczka o wielowiekowej historii i tradycji - przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Województwo mazowieckie zachwyca różnorodnością, pięknym krajobrazem oraz bogactwem dziedzictwa kulturowego i cennymi zabytkami. Dokąd się wybrać i co zobaczyć na Mazowszu? Poniżej kilka ciekawych propozycji na weekend.

Twierdza Wielu Wojsk - Modlin



Fot. Pixabay

Twierdza Modlin - położona u zbiegu trzech rzek - Wisły, Narwi i Wkry jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Znajduje się tam największa, porównywalna tylko z francuskim Verdun, twierdza świata, a jej najstarsza część - cytadela wraz z klasztorami to jeden z najdłuższych budynków na świecie. Obecnie z tarasu widokowego na Wieży Tatarskiej można podziwiać malownicze ujście Narwi do Wisły oraz ruiny trudno dostępnego, bo leżącego na wyspie, XIX-wiecznego spichlerza obronnego. Spacer wzdłuż murów cytadeli z pewnością pozwoli odkryć najmniej uczęszczane ścieżki i trakty.

Uzdrawiające źródełko! Serce puszczy



Fot. Adrian Bartosiewicz

Kozienice - miasteczko położone w sercu Puszczy Kozienickiej. Do dziś królują tam dęby, żyją daniele, jelenie, łosie i żółwie błotne. Znajduje się tam też cudowny rezerwat "Źródło Królewskie", a w nim wiekowe drzewa i uzdrawiające źródełko, z którego wodę pijał sam król Władysław Jagiełło.Sama puszcza to ostoja dla ponad 200 gatunków roślin. Perłą miasta jest pałac w stylu renesansu francuskiego oraz znajdujący się w parku najstarszy pomnik w Polsce - kolumna Zygmunta, starsza o 100 lat od tej w Warszawie.

Ziotoja do nas!



Fot. Mazowsze.travel

Kurpie to urokliwa kraina położona w północno wschodniej Polsce. Tu do dziś wydobywa się bursztyn, kultywuje tradycje, pielęgnuje gwarę i dawne obrzędy.Odwiedzając ten region,nie można zapomnieć o wstąpieniu do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Tu, w tradycyjnej wiejskiej zabudowie, zobaczymy jak żyli niegdyś Kurpie. Wiejskie chałupy, kurpiowskie wycinanki, a nad kuchnią tradycyjnie wypiekane byśki. Zalesiony, ogrodzony teren skansenu o powierzchni ok. 1,5 ha znakomicie nadaje się do połączenia zwiedzania z odpoczynkiem na świeżym powietrzu.

Wzgórze Tumskie w Płocku



Fot. Pixabay

Bogata historia i liczne zabytki Płocka sprawiają, że powinien on być obowiązkowym punktem każdej wycieczki na Mazowszu. Sercem miasta jest malownicze Wzgórze Tumskie z widokiem na Wisłę, a nad nim króluje prawie 900-letnia katedra wraz z dwiema wieżami najstarszego murowanego zamku na Mazowszu. Wędrując po Płocku, warto zatrzymać się na Starym Rynku i przyjrzeć jednemu z najpiękniejszych ratuszów w Polsce.

Mazowiecka Wenecja



Fot. Agnieszka Marczewska

Pułtusk - miasto na skraju Puszczy Białej, tworzone przez odnogi Narwi nazywane Wenecją Mazowsza.Znajduje się tu najdłuższy rynek w Europie z 200-letnią kamienicą, w której w 1807 Nowy Rok świętował sam cesarz Napoleon. Na pułtuski zamek wiedzie zabytkowy, gotycki most, którego strzegą dwie średniowieczne baszty. Na rynku znajduje się też wieża ratuszowa z pozostałościami największego zarejestrowanego w dziejach świata deszczu meteorytów oraz bazylika. A wszystko otoczone licznymi kanałami połączonymi z Narwią.

Wieża Okrutnej Księżniczki



Fot. Pixabay

Iłża - malownicze miasteczko w powiecie radomskim, a nad nim, na stromym wzniesieniu stoi kamienna wieża. To najstarsza i jedyna zachowana do dziś pozostałość zamku biskupów krakowskich. Legenda głosi, że z murów tej wieży rzuciła się okrutna księżna Odosława. Podobno z zamku do centrum miasta wiódł niegdyś tunel, który zawalił się w ubiegłym stuleciu. Aktualnie na szczycie zamku znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można całe miasto.

Szlakiem książąt mazowieckich



Fot. Zamek w Liwie

Liw - niewielkie miasteczko położone w dolinie rzeki Liwiec. Znajduje się tam średniowieczny zamek książąt mazowieckich, a w jego wnętrzach bogata kolekcja obrazów, rzeźb i uzbrojenia wykorzystywanego od czasów średniowiecza. Zamek w Liwie oraz dolina Liwca to także miejsce wyjątkowych legend i opowieści. Przy odrobinie szczęścia można więc spotkać legendarną Żółtą Damę, usłyszeć historię o zatopionych armatach szwedzkich czy opowieść o diable co złota pilnował. Dolina rzeki Liwiec jest też chętnie odwiedzana przez miłośników spływów kajakowych i pieszych wędrówek, a zamek jest idealnym punktem wyjścia na trasy turystyczne: Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, Szlak Książąt Mazowieckich, Szlak Doliny Liwca czy Szlak Rowerowy Natura.

Więcej informacji, gdzie warto pojechać i co zobaczyć na Mazowszu, na stronach internetowych:

- http://mazowsze.travel/

- http://www.mazowieckiszlaktradycji.com/

Zobacz również

Pomóź psiakom znaleźć dom (zdjęcia)

25 maja 2020, Urząd Gminy w Wąsewie, red. Miłosz Magrzyk

Dwa małe pieski już znalazły nowy dom. Do adopcji przeznaczone są jeszcze cztery.

Nieodpłatna pomoc prawna online

25 maja 2020, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Prawnicy poruszą m.in. temat dotyczący spraw alimentacyjnych i temat związany z upadłością konsumencką.

Gmina Ostrów Mazowiecka wspiera spółki wodne

24 maja 2020, Urząd Gminy w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Głównym celem gminnych spółek wodnych jest wykonywanie, a także utrzymanie i eksploatacja urządzeń służących do melioracji wodnych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]