Aleja Dębów, która powstała na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, stanowi upamiętnienie Święta Bankowości Spółdzielczej 2020 "Czerwiec z Bankiem Spółdzielczym w Ostrowi Mazowieckiej".
W spotkaniu wzięli udział: nadleśniczy Nadleśnictwa w Ostrowi Mazowieckiej Marek Bączek, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Bartosz Kublik, wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Krystyna Polakowska, wicestarosta ostrowski Józef Rostkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej Bogusław Konrad, wicedyrektor Marzena Tyszka-Kossowska, wicedyrektor Ilona Pieńkowska, przewodnicząca rady rodziców Marta Głębocka i przewodnicząca samorządu uczniowskiego Natalia Kacprzyk.
- Chwila jest wyjątkowa. Myślę, że zapisze się na stałe w historii tej szkoły - mówił na początku spotkania dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej Bogusław Konrad. - Tym wydarzeniem chcielibyśmy zapoczątkować przygotowania do obchodów, mam nadzieję, że bardzo uroczystych, 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
- My w dzisiejszym wydarzeniu próbujemy połączyć kilka zagadnień. Chcemy przekazać parę spraw, jeśli chodzi o współpracę lokalną i rolę bankowości spółdzielczej, ale też samorządów terytorialnych, nadleśnictw, szkół funkcjonujących tutaj, w Ostrowi, w tej współpracy i rozwoju. Chcemy zwrócić uwagę na pewne historyczne sprawy - tak z tej historii powszechnej, jak i historii lokalnej - ziemi ostrowskiej. Chcemy zwrócić tym posadzeniem, tym symbolicznym gestem, uwagę również na zagadnienia ekologii i pewnego przetransformowania polskiej gospodarki i generalnie życia społecznego w Polsce na bardziej przyjazne dla środowiska - mówił prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Bartosz Kublik.
Najbardziej okazały dąb został nazwany imieniem Wiktora Ignacego Godlewskiego - przyrodnika, badacza, zesłańca na Syberię za udział w powstaniu styczniowym oraz inicjatora powstania Ostrowskiego Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego (obecnie Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej).
Komentarze
Dodano: 18 czerwca 2020 17:21, (bogdan38)
Nie to ze się czepiam ale... Dąb w Polsce osiąga zwykle wysokość do 50 m i pierśnicę do 2 m. Kończy cykl wzrostowy w wieku 120?200 lat, dojrzałość rębną osiąga w wieku 120 lat, żyje przeciętnie 600?1000 lat... Ze zdjęć jasno wynika że tzw. "aleja Debów" została nasadzona podobnie jak ogrodnicy sadzą drzewka owocowe które sa przycinane każdego roku. Skoro obwód pnia dębu na wysokości około 1,5 metra osiąga średnice 2 metrów to przy takim nasadzeniu dęby na terenie Ekonomika utworzą ładny zielony żywopłot który korona wyjdzie poza teren ogrodzenia Ekonomika. Ale ja się czepiam bo przecież te dęby i tak ktoś zetnie zanim stana się żywopłotem... :)))
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.