Projekt zakładający stworzenie historycznej mapy topograficznej Ostrowi Mazowieckiej i pobliskiego Komorowa realizowany przez muzeum jest unikatowy w skali kraju. Zakłada on odtworzenie historii miasta pod względem architektonicznym, administracyjnym oraz społecznym. Pozwoli dotrzeć w inny sposób do osób i rodzin związanych z dawnymi mieszkańcami miasta oraz odkrywać nieznane historie. To projekt otwierający kierunek na współtworzenie naszej historii lokalnej.
Każdy będzie mógł dodać do mapy informacje na temat swoich przodków, dzięki czemu mapa będzie mogła ciągle się rozwijać. Uzupełnieniem mapy przedwojennej Ostrowi będzie katalog i słownik historycznych nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka. Będzie w nim można znaleźć nazwiska ostrowian od początku pojawienia się ich w mieście lub od czasów, do których uda się dotrzeć w źródłach do 1918 roku. Dowiemy się z nich również o etymologii danych nazwisk. Z katalogu i słownika historycznych nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka będziemy mogli dowiedzieć się, skąd dana osoba o danym nazwisku pochodziła, gdzie mieszkała oraz jaki zawód wykonywała.
Przed nami II etap dotyczący tworzenia mapy - również realizowany z PJATK. Drugi etap rozpocznie się w roku akademickim 2020/2021 i będzie zrealizowany z pomocą studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Tekst pochodzi z najnowszego biuletynu miasta. Biuletyn jest dostępny pod linkiem: http://www.ostrowmaz.pl/sites/default/files/pliki/ostrowmaz.pl_2_23_2020_czerwiec_final_internet.pdf.
Źródło zdjęcia: Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.