Dlaczego warto pić wodę?

Dodano: 11 lipca 2020 08:24, Autor: Pacjent.gov.pl, red. Miłosz Magrzyk

Przy temperaturze do 21 st. C możesz przetrwać bez wody do 10 dni, pod warunkiem, że nie będziesz się ruszać i schowasz w cieniu. Przy 32 st. C - przetrwasz tydzień, a przy 50 st. C - tylko 2 dni.
Ile wody potrzebujesz?
60 proc. twojego ciała składa się z wody. Czy wiesz, co należy pić i ile wody potrzebuje codziennie twój organizm?

REKLAMA



Woda

- to 50-80 proc. masy ciała (mniejszy procent u kobiet, osób starszych i otyłych, więcej u mężczyzn)

- jest składnikiem tkanek i płynów ustrojowych, które transportują w organizmie tlen, składniki odżywcze i inne ważne substancje

- jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała, wydalania produktów przemiany materii czy procesów trawienia

- pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej, płodu, rdzenia kręgowego.

Przeciętne zapotrzebowanie na wodę zdrowej dorosłej osoby wynosi 2-2,5 l/dobę. Woda ta pochodzi z kilku źródeł:

- wypijane płyny - wszelkiego rodzaju napoje: woda, soki, mleko, herbata, kawa. To średnio około 60 proc. przyjmowanej wody dziennie

- woda w pokarmach - zawartość wody jest różna w różnych produktach spożywczych, np. w rybach woda to ok. 75 proc. masy, ale już w rybie wędzonej - tylko ok. 47 proc.

- woda metaboliczna - powstaje w wyniku przemian metabolicznych: białek, tłuszczów i węglowodanów. U osób zdrowych to ok. 200-500 ml.

Dziennie tracimy od 2,5 do 3 l wody, przede wszystkim w wyniku działania układu pokarmowego, nerek, płuc czy poprzez skórę w postaci potu.

Jeśli tracisz wodę w ilości 2 proc. masy ciała, pojawia się silne pragnienie i ubytek kilogramów. Przy utracie wody od 2-4 proc. masy ciała pojawiają się kolejne objawy, m.in. suchość w ustach, ból i zawroty głowy, osłabienie, niedociśnienie, omdlenia, niewielkie ilości moczu o ciemnym zabarwieniu, suchy język, trudności w mówieniu, zapadnięta twarz, utrata sił oraz zaparcia.

Jeśli stracisz 5-6 proc., pojawi się nadmierna senność i uczucie mrowienia, drętwienie. Przy 10-15 proc. - drgawki, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, obrzęk języka.Utrata wody powyżej 15 proc. masy ciała to stan krytyczny, który prowadzi do śmierci.

Odpowiednie nawodnienie

- ma również znaczenie dla urody. Korzystnie wpływa na cerę. Właściwa ilość wody zapewnia jędrność i gładkość skóry.

- jest ważne w chorobach przebiegających z gorączką, a także w biegunkach o różnej etiologii - bakteryjnej czy wirusowej. Zapobiega odwodnieniu organizmu, które bywa często groźniejszym następstwem niż choroba je wywołująca.

- w przypadku zaparcia czy zespół jelita drażliwego sprzyja prawidłowej perystaltyce przewodu pokarmowego.

- jest ważne również w chorobach nerek. Produkcja przez organizm moczu umożliwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, a w przypadku kamicy nerkowej - zapobiega krystalizacji kamieni nerkowych (w tym celu powinieneś wypijać dziennie około 3-3,5 l płynów).

- odgrywa też ważną rolę w wielu dietach. W przypadku diety niskoenergetycznej woda ma podstawową zaletę - nie dostarcza kalorii. W diecie dla osób z cukrzycą - nie dostarcza cukru, często obecnego w innych napojach.

Ile należy pić?

Zapotrzebowanie na wodę zależy od tego, ile jej zużywasz. Dorosły człowiek, w zależności od płci, masy ciał, aktywności fizycznej i temperatury otoczenia powinien wypijać od 1,5 do 2 l, a podczas upałów nawet do 3,5 l płynów w ciągu dnia. W upalne dni warto również spożywać produkty bogate w wodę jak owoce i warzywa.

Co należy pić?

Nie tylko ilość, ale i jakość wody ma istotne znaczenie:

- możesz pić bez ograniczeń wodę z kranu na terenie Polski lub wodę źródlaną.

- wody mineralne wymagają znajomości własnego organizmu - jego potrzeb i ograniczeń. Inna woda będzie korzystna dla osoby np. z osteoporozą, a inna z nadciśnieniem tętniczym. Osoby z kamicą nerkową powinny unikać wody o dużej zawartości wapnia, a osoby z osteoporozą właśnie tę wodę powinny wybierać. Cierpiący na nadciśnienie powinni pić wody niskosodowe, a pracujący w wysokich temperaturach - wody zawierające większą ilość potasu i sodu.

- rzadziej możesz pić herbatę bez cukru, mleko i soki warzywno-owocowe (wszystko w temperaturze pokojowej).

- unikaj słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych oraz alkoholu, które dostarczają głównie zbędnych kalorii. Pamiętaj, iż cukier, spożywany w nadmiarze, nie jest korzystny dla organizmu i sprzyja rozwojowi wielu chorób m.in., otyłości, cukrzycy, próchnicy.

Choć ważne jest, by nie zaśmiecać środowiska plastikiem, to pamiętaj, że woda butelkowana jest bezpieczna i nie wahaj się po nią sięgnąć w podróży, zwłaszcza tam, gdzie woda wodociągowa nie budzi twojego zaufania.

Bibliografia

Woda - niezbędny składnik diety, dr n. med. Agnieszka Jarosz, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Warszawa 2017



Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Nauczyciele pracujący w Staszicu podniosą swoje kompetencje

10 lipca 2020, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

W ramach zadania planowane są dla kadry Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej 2-tygodniowe szkolenia w 3 krajach członkowskich UE.

Interwencja strażaków z OSP w Komorowie

10 lipca 2020, OSP w Komorowie, red. Miłosz Magrzyk

Strażaków zadysponowano do otwarcia mieszkania. Znaleziono w nim kobietę, która nie wykazywała jednak oznak życia.

Spektakl pt. "Prastara książnica, skarb i tajemnica" (zdjęcia)

8 lipca 2020, Miłosz Magrzyk

Artystki zabrały widzów w podróż w poszukiwaniu skarbu, a główną bohaterką opowieści była Kira.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]