1. Sposoby cięcia laserem
2. Optymalizacja cięcia laserem
3. Parametry cięcia laserem
Sposoby cięcia laserem
Cięcie laserem należy do najnowocześniejszych metod obróbki materiałów. Odbywa się poprzez punktowe wyprowadzenie energii za pomocą wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Dzięki temu, że wycinanie laserem jest tak dokładne, otrzymany produkt nie wymaga dalszych procesów i nadaje się do obróbki. Firmy takie jak Fabryka 4x4 pozwalają na jeszcze większą efektywność i ergonomię dzięki wykorzystaniu całego wachlarza metod cięcia.
Zastosowanie obróbki termicznej odbywa się dzięki:
- odparowywaniu - materiał jest poddawany zogniskowanej wiązce, przez co ulega odparowaniu. Używamy go do drewna i niektórych tworzyw sztucznych.
- topieniu - w tym przypadku wycinanie laserowe polega na stopnieniu materiału i usuwaniu go gazem obojętnym. Z tą metodą spotkamy się przy metalach i stali nierdzewnej.
- wypalaniu - materiał jest wypalany przez strumień tlenu lub inną mieszaninę gazów, która także zawiera tlen. Ten sposób jest używany przy stali węglowej i innych materiałach, spalających się w wysokiej temperaturze.
Optymalizacja procesu cięcia laserem
Obecnie cięcie laserowe jest najdokładniejszą metodą obróbki metali. Dzięki dostosowaniu odpowiedniej metody uzyskujemy gotowy produkt, który nie wymaga dalszej obróbki. Nie ma zatem potrzeby wykonywania innych czynności, co tylko minimalizuje nasze koszty.
Nie można zapomnieć także o lepszej kontroli procesu, która ma również przełożenie na jego optymalizację. Wdrażane systemy sterowaniu są zarówno łatwe w obsłudze, jak i większym stopniu kontrolują proces cięcia. Ponadto połączenie ich z oprogramowaniem CAM usprawnia automatyzację. Pozostałe zalety cięcia laserowego odnajdziemy na stronie: https://www.laserfabryka4x4.pl/oferta/ciecie-laserem-blachy-2d.
Parametry cięcia laserem
Laserowe cięcie blach jest dostosowywane przede wszystkim do typu wykorzystanego materiału. Na jego podstawie jest dobierana metoda cięcia, która pozwala na najwyższą ergonomię oraz dokładność.
Pamiętajmy także, że możemy mówić o prawidłowym cięciu, kiedy zadbamy o takie czynniki jak czystość, ciśnienie gazu oraz ustawienie dyszy.
Przykładowo, stale niestopowe oraz niskostopowe potrzebują zastosowania tlenu, którego ciśnienie nie przekracza 6 bar. Natomiast wyższe ciśnienie, nawet do 20 bar, ma zastosowanie w przypadku takich materiałów jak brąz. Kiedy zaś cięcie blach odbywa się z wykorzystaniem gazów obojętnych, ważna jest większa moc urządzenia, ponieważ energia musi pochodzić wyłącznie z promienia. Także samo ciśnienie gazu tnącego jest większe - dla azotu wynosi ono 5-25 bar.
Jeśli zatem zależy nam na obniżeniu kosztów produkcji oraz maksymalnej optymalizacji, warto zdecydować na laserowe cięcie w firmie, gdzie park maszynowy zapewni nam jak najlepszą jakość oraz elastyczność do naszych potrzeb. W tym celu warto sprawdzić ofertę na stronie: https://www.laserfabryka4x4.pl/.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.