Burmistrz wniósł o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej z siedzibą przy ulicy Różańskiej 5. Radna Kwiatkowska pytała się o projekt uchwały złożony przez klub radnych Niezależni Razem, który dotyczył sprawy zwolnień z podatku od nieruchomości grup przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości na terenie miasta Ostrów Mazowiecka, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywach konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
Podczas sesji wypowiadały się także przedstawicielki mieszkańców ulicy Legionowej. Mówiły o złej sytuacji, w której mieszkańcy znaleźli się z racji występowania w ostatnich dniach obfitych opadów deszczu, co skutkowało zalewaniem posesji.
Radny Wilczyński odniósł się do sytuacji związanej z ulicą Sikorskiego, gdzie, jak stwierdził, doszło do dewastacji ulicy. Na problem dotyczący zalewania rożnych obszarów w mieście uwagę zwrócili również radny Laska i radny Dylewski. Radny Dylewski poruszył sprawę związaną z ulicą Kościuszki.
- Ulica jest zabetonowana i woda po prostu, jak kiedyś wsiąkała, tak teraz nie ma możliwości wsiąkania. Tam po prostu po ostatniej ulewie się pływało i to była droga z przeszkodami jeszcze w dodatku, bo tam te studzienki są na wierzchu - mówił radny Dylewski.
Porządek obrad obejmował też m.in.: przedstawienie informacji o bezpieczeństwie miasta w 2019 roku, informacji o funkcjonowaniu kultury i sportu w mieście w 2019 roku i informacji o działaniach podejmowanych na rzecz promocji miasta. Radni debatowali także nad raportem dotyczącym stanu Ostrowi Mazowieckiej w 2019 rok. Następnie zajęli się głosowaniem w sprawie podjęcia uchwały dotyczącej udzielenia burmistrzowi miasta wotum zaufania.
Burmistrz otrzymał absolutorium
W toku obrad burmistrz przedstawił raport o stanie miasta za 2019 rok, gdzie mówił m.in. o pozyskanych środkach zewnętrznych i realizacji programów przez MOPS w latach 2016-2020, instytucjach współfinansujących rozwój Ostrowi Mazowieckiej w latach 2016-2020, środkach pozyskanych na budowę ciągów pieszo-rowerowych i elektromobilności.
- My dzisiaj, oczywiście pan, się chwali, bardzo wysokimi dochodami miasta, tylko te dochody, nie wynikają ze zwiększonych wpływów podatków, czyli z bogactwa mieszkańców, tylko wynikają z tego, że pan bardzo aktywnie pozyskuje środki na inwestycje i finansuje oczywiście później te inwestycje kredytami, a to już nie jest fajne. Czy cały pana program polega na promocji swoich działań poprzez realizowane inwestycje? Czy pana celem jest dobro tego miasta, jego mieszkańców? Bo ja mam wątpliwości - mówiła radna Krajewska.
W wyniku głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi miasta Ostrów Mazowiecka wotum zaufania 11 radnych głosowało za, 2 było przeciw, a 8 radnych się wstrzymało.
Podczas sesji rada zatwierdziła także sprawozdania finansowe miasta Ostrów Mazowiecka za 2019 r. oraz sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2019 r. Później głosowano nad uchwałą dotyczącą udzielania absolutorium burmistrzowi miasta.
Jeśli chodzi o podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi miasta Jerzemu Bauerowi, 11 radnych głosowało za jej podjęciem, 2 było przeciw, a 8 radnych się wstrzymało.
Radni podejmowali uchwały
Podjęto też uchwałę w sprawie zmian uchwały budżetowej na 2020 rok. Następnie podjęto uchwałę w sprawie zmiany "Wieloletniej prognozy finansowej miasta Ostrów Mazowiecka na lata 2020-2030" i uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w 2020 roku.
Radni zapoznali się również z informacją o stanie realizacji inwestycji przyjętych do planu na 2020 rok oraz zajęli się podjęciem uchwały w sprawie wyboru ławnika na kadencję od 2020 r. do 2023 r.
Radni podjęli także uchwałę w sprawie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrów Mazowiecka, w sprawie zgody na zawarcie kolejnych umów najmu lokali użytkowych w Ostrowi Mazowieckiej, położonych przy ulicy 3 Maja 41, a także uchwałę w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych i uchwały w sprawie nadania nazw ulicom położonym na terenie miasta.
Później radni zajęli się podjęciem uchwał:
- w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie miasta Ostrów Mazowiecka z gminą Ostrów Mazowiecka w zakresie zapewnienia uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu do Zespołu Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie oraz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli i z powrotem w roku szkolnym 2020/2021,
- w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w mieście Ostrów Mazowiecka na rok szkolny 2020/2021 (benzyna - 4,42 zł/l, olej napędowy - 4,40zł/l; gaz spalinowy - 1,85zł/l),
- w sprawie określenia regulaminu przyznawania Stypendium Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka dla uzdolnionych uczniów,
- w sprawie przyjęcia "Oceny zasobów pomocy społecznej w mieście Ostrów Mazowiecka za 2019 r.,
- uchwały w sprawie uchylenia uchwały Rady Miasta w Ostrowi Mazowieckiej w sprawie przyjęcia pomocy finansowej od powiatu ostrowskiego na realizację zadania pod nazwą "Modernizacja stadionu miejskiego" i informacją o działalności Międzygminnego Związku "Ziemia Ostrowska" w Ostrowi Mazowieckiej w 2019 r.
Radni zapoznali się także z:
- rocznym raportem z wykonania zadań "Miejskiego programu przeciwdziałania narkomanii dla miasta Ostrów Mazowiecka na lata 2018-2020 oraz efektów jego realizacji w roku 2019",
- sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za 2019 oraz przedstawieniem potrzeb związanych z ich realizacją w roku 2020,
- sprawozdaniem z realizacji "Miejskiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2016-2020 za rok 2019",
= sprawozdaniem z realizacji "Rocznego programu współpracy miasta Ostrów Mazowiecka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2019 r." i sprawozdaniami z działalności komisji stałych Rady Miasta Ostrów Mazowiecka za okres od początku kadencji do końca 2019 r.
Podsumowanie
- Odbyła się sesja absolutoryjna. To dla władz wykonawczych w samorządzie niezwykle ważna sesja, bo podsumowuje to, co było najważniejsze w minionym roku. Bardzo chciałbym podziękować radnym klubu Prawa i Sprawiedliwości, 11 radnym, którzy przesądzili o tym, że otrzymałem, wraz z administracją, absolutorium. 11 głosów stanowi taki trzon, który pozwala ze spokojem realizować projekty zapisane w budżecie. Dziękuję też pozostałym radnym, którzy w znacznej części wstrzymali się, ale, co ważniejsze, uczestniczyli w bardzo merytorycznej dyskusji - długiej, ale podnoszącej konkretne sprawy, do których mogłem się ustosunkować. W trakcie kolejnych dni czy tygodni będziemy mogli do tych spraw wrócić, żeby je poprawić, robić jeszcze lepiej - mówił, podsumowując sesję, burmistrz Jerzy Bauer.
Burmistrz odniósł się także do kwestii dotyczącej problemów występujących po obfitych opadach deszczu, a dotyczących zalewania różnych obszarów. Zapewnił także, że będą starali wdrażać się rozwiązania, które pomogą unikać w przyszłości tego rodzaju sytuacji.
- Pewnie nie wszystko będzie możliwe, ale zapewniam wszystkich państwa, że te miejsca, które tradycyjnie ulegają podtopieniem, zalaniom, są pod naszą obserwacją - mówił włodarz miasta. - W ostatnim tygodniu podjąłem decyzję o rozpoczęciu prac na terenie ulicy Traugutta, gdzie trzeba pogłębić rów, który już właściwie przestał funkcjonować. To jest efekt wizyty mieszkańców, prośby. Wrócimy również do ulicy Sikorskiego, do ulicy Legionowej, pracujemy nad kwestią zabezpieczeń na ulicy Mieczkowskiego i w innych miejscach. Zapewniam państwa, że to nie pozostaje gdzieś tam na boku naszego zainteresowania, tylko to jest dla nas ważne i zrobimy wszystko, aby tych problemów unikać - dodał.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.