Jakie są rodzaje kompaktów WC?
Możemy je podzielić ze względu na sposób doprowadzenia instalacji kanalizacyjnej do łazienki. Jeżeli wyprowadzenie jest w ścianie, wybieramy kompakt z odpływem bocznym. Może on znajdować się również w stropie lub podłodze, wtedy należy kupić kompakt z odpływem dolnym. Duże znaczenie ma ponadto pojemność zbiornika spłukującego. Klasyczne modele kompaktów mają zbiornik o pojemności 6 litrów. Spłukując za każdym razem w ten sposób wodę, zużywamy jej zdecydowanie więcej, niż potrzebujemy w rzeczywistości. Dobrym rozwiązaniem jest więc przycisk dwudzielny spłuczki, dzięki któremu możemy dokonać wyboru, czy wykorzystujemy podczas spłukiwania całą pojemność zbiornika czy tylko jego połowę.
Kompakty WC wyposażone są ponadto w różne systemy spłukiwania. Jednym z nich jest system spłukiwania kropelkowego, w którym otwory spłukujące znajdują się dookoła muszli. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie łatwiej i skuteczniej utrzymać w czystości wnętrze muszli. W kompaktach stosuje się również innowacyjne rozwiązania, jak bezkołnierzową konstrukcję. Wnętrze muszli pozbawione jest zakamarków, w których rozwijają się bakterie oraz zalega brud. Podczas spłukiwania woda lepiej opłukuje wnętrze muszli, a zużycie wody jest mniejsze.
Kompakt WC wygodny w użytkowaniu
Projektując łazienkę, zwróć uwagę na wolną przestrzeń przy każdym z urządzeń sanitarnych. To od niej zależy, czy korzystanie z nich będzie wygodne i komfortowe. Jeżeli chodzi o WC, to po obu jego stronach powinno się pozostawić minimum 20 cm wolnej przestrzeni, a przed nią nie mniej niż 60 cm. Kompakty WC zajmują więcej miejsca, niż misy podwieszane. Są jednak dostępne w wersjach węższych, zaprojektowanych specjalnie do małych łazienek. Szerokość typowego kompaktu wynosi ok. 35 cm, jego głębokość to ok. 65 cm, a wysokość ok. 65 cm. W mniejszych modelach, wymiary te zostały zminimalizowane i pomniejszone o kilka centymetrów. O wielkości zdecydować może też brak kołnierza, dzięki czemu kompakt jest mniejszy.
Montaż muszli WC do podłoża
Muszlę WC mocujemy z wykorzystaniem śrub, wkręcamy je pionowo lub poziomo. Do wywiercenia otworów używamy wiertarki. Miejsce wiercenia zabezpieczamy taśmą papierową. Jeżeli wiertarka ma funkcję udaru, koniecznie trzeba go wyłączyć. Dzięki temu płytki podłogowe do łazienki https://www.opoczno.eu/oferta-kolekcje/pomieszczenie-lazienka/przeznaczenie-plytki-podlogowenie będą narażone na zarysowania lub pękniecie. Po wywierceniu otworów, uzupełniamy je kołkami rozporowymi, a następnie muszlę przykręcamy śrubami.
Kompakt WC w większości przypadków jest w kolorze białym - uniwersalnym i pasującym do każdego wystroju łazienki. Są też modele w kolorze beżowym, czarnym, szarym, a nawet w odcieniach pastelowych.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.