Sytuacja związana z COVID-19 udowodniła, że w obliczu topniejących zapasów krwi trzeba działać szybko i efektywnie. W trakcie operacji "Odporna wiosna" żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, działającej na północnym Mazowszu, chętnie odpowiadali na apele regionalnych centrów krwiodawstwa - oddali blisko 200 litrów krwi.
Teraz, kiedy w sezonie urlopowym znowu zaczyna brakować krwi, terytorialsi ponownie odpowiadają na apele NCK i ją oddają. W najbliższym czasie odbędą się zorganizowane zbiórki krwi.
Pierwsza - 21 sierpnia, przeznaczona dla służb mundurowych. Jej organizatorami są żołnierze 54 Batalionu Lekkiej Piechoty wraz z zarządem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica w Ząbkach oraz Stowarzyszeniem HEIMUR. Oprócz żołnierzy zegrzyńskiego batalionu w zbiórce udział również wezmą żołnierze 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Rembertowa oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki.
Druga zbiórka zorganizowana zostanie dla wszystkich chętnych krwiodawców i odbędzie się 23 sierpnia przy Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach.
Żołnierze 5 MBOT angażują się w akcje organizowane przez Narodowe Centrum Krwi od początku powstania formacji. Zainicjowany w 2018 r. projekt pt. "Krwioobieg terytorialsa" ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz liczby żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.
Dotychczasowe działania WOT na rzecz honorowego krwiodawstwa zostały sformalizowane 15 czerwca br. poprzez podpisanie porozumienia o współpracy z Narodowym Centrum Krwi. Dokument zakłada wspólne działania obu podmiotów w zakresie koordynacji akcji i projektów polityki zdrowotnej dotyczącej krwiodawstwa. Obecnie wśród żołnierzy WOT znajduje się 4549 honorowych krwiodawców. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w 2020 r. wśród osób oddających krew pojawiło się 964 nowych krwiodawców żołnierzy. Od początku roku oddali oni prawie 2 500 litrów krwi.
Każda kropla krwi jest na wagę złota, dlatego zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w akcje krwiodawstwa organizowane przez NCK i WOT. Honorowe krwiodawstwo to szczególny gest, który w XXI wieku jest postrzegany jako przejaw patriotyzmu. Nie sposób przeliczyć, ilu osobom udało się uratować życie dzięki pozyskanej krwi. Jeżeli możesz, dołącz do honorowych dawców krwi i pomóż innym.
Źródło zdjęcia: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.