Rezonans głowy - kiedy zalecane jest takie badanie?

Dodano: 29 lipca 2020 09:03, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Rezonans magnetyczny głowy jest uznawany za najlepsze i najbezpieczniejsze badanie, które umożliwia sprawdzenie obszarów wewnątrz czaszki. Na czym polega takie badanie, kiedy jest zalecane i gdzie je wykonać? Podpowiadamy.

Rezonans magnetyczny głowy: na czym polega badanie i czy jest szkodliwe?

Rezonans głowy to badanie, które pozwala lekarzowi specjaliście na zaglądnięcie wgłąb ludzkiej czaszki i sprawdzenie, co dzieje się w ośrodkowym układzie nerwowym, narządach zmysłów, węzłach chłonnych i tkankach miękkich. To badanie umożliwia zdiagnozowanie różnych schorzeń, a także stworzenie planu leczenia. Rezonans głowy jest całkowicie bezbolesny oraz bezinwazyjny. Jedynym nieprzyjemnym elementem w trakcie przeprowadzania rezonansu jest donośny hałas, dlatego pacjenci otrzymują zatyczki do uszu.

REKLAMA



Po co wykonuje się rezonans głowy: diagnostyka

Przeprowadzenie rezonansu głowy umożliwia wykrycie różnych schorzeń, do których można zakwalifikować następujące:

- udar, tętniak mózgu,
- wodogłowie,
- guzy rdzenia kręgowego,
- wady wrodzone u dziecka,
- choroby oczodołów,
- zaburzenie krążenia czaszkowego,
- zmiany padaczkowe,
- nowotwory mózgu lub przerzuty,
- choroby przysadki mózgowej,
- choroby neurodegeneracyjne, w tym chorobę Alzheimera i Parkinsona.

Szybkie wykrycie niektórych z wyżej wymienionych chorób pozwala na udzielenie pacjentowi niezbędnej pomocy i wyleczenie go. W innych wypadkach możliwe jest działanie zmniejszające objawy i negatywne skutki schorzeń. Można także dodać, że funkcjonalny rezonans magnetyczny głowy (fMRI), czyli jedna z odmian badania, jest stosowana nie tylko w medycynie, ale także w psychologii i neurologii. To właśnie fMRI umożliwia wykonanie różnych analiz badawczych, które pozwalają na stwierdzenie, co dzieje się w ludzkim mózgu w konkretnych sytuacjach (na przykład w momencie pojawienia się bodźców lękotwórczych).

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania

Badanie wykonuje się u osób, u których podejrzewa się wcześniej opisane schorzenia, na przykład nowotwór lub chorobę Alzheimera. Dodatkowo na rezonans mózgu należy skierować pacjenta w następujących sytuacjach:

- częste bóle głowy o niejasnej przyczynie,
- urazy głowy,
- zaburzenia hormonalne, które mogą wskazywać na problemy z przysadką mózgową,
- drgawki, zaburzenia widzenia, nieprawidłowe reakcje na bodźce, zaburzenia zachowania,
- kontrola schorzeń pacjenta i sprawdzanie postępów leczenia,
- niejednoznaczne wyniki tomografii komputerowej.

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym, jednak wytwarzane promieniowanie magnetyczne może być nieodpowiednie dla niektórych grup osób. Wśród przeciwwskazań do badania można wyróżnić następujące sytuacje:

- pacjent posiada rozrusznik serca, pompę insulinową,
- pacjent nosi implanty w ciele, śruby ortopedyczne,
- na ciele pacjenta są tatuaże z licznymi drobinami metalicznymi,
- metalowa wkładka antykoncepcyjna także może być niebezpieczna, jednak da się wykonać badanie, tylko z rezonansem o mniejszej mocy,
- pacjent pracuje przy obróbce metali.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-glowy-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac.

Jak przebiega badanie i czy jest bolesne?

Pacjent najpierw wypełnia dokumenty potrzebne do badania i leczenia medycznego, a następnie ściąga z siebie wszystkie elementy metalowe, na przykład pierścionki, łańcuszki, zegarek. Rzeczy te zostawia poza pomieszczeniem, w którym wykonuje się badanie. Następnie pacjent kładzie się na stole i umieszcza głowę na podpórce. Stół wjeżdża do tunelu i tam pacjent znajduje się przez ok. 10-30 minut. Pacjent ma kontakt z lekarzem przez interkom. W trakcie badania należy założyć zatyczki do uszu, ponieważ słyszalne są głośne dźwięki.

Samopoczucie po badaniu

Największym problemem dla niektórych pacjentów jest nieprzyjemny i głośny huk, który wydaje z siebie maszyna w trakcie badania. Właśnie dlatego lepiej jest założyć słuchawki lub zatyczki do uszu. Skutkiem ubocznym u osób wrażliwych na hałas może być lekki ból głowy. Nie ma przeciwwskazań co do prowadzenia samochodu po badaniu. Na rezonans głowy można przyjść samodzielnie, bez osoby towarzyszącej, a bezpośrednio po zakończeniu badania można wrócić do domu. Warto zaznaczyć, że w przypadku osób chorych na klaustrofobię wskazane jest zażycie środków uspokajających oraz pozostanie po badaniu w placówce lekarskiej przez około 2 godziny.

Gdzie zrobić rezonans głowy?

Rezonans głowy to badanie, które można zrobić w różnych miejscach, a na stronie Badania.znanylekarz.pl możliwe jest sprawdzenie dostępnych placówek, a także porównanie cen. Na tej stronie można także umówić się od razu na badanie.



Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Zobacz również

Wykonaj test na obecność koronawirusa

29 lipca 2020, SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Mobilny punkt poboru próbek zlokalizowany jest na podjeździe Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej.

W telewizji o robocie ortopedycznym NAVIO

21 lipca 2020, Miłosz Magrzyk

Jak informuje SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej, robot NAVIO to rewolucja w endoprotezoplastyce.

Wesprzyj Małgosię w walce z chorobą

15 lipca 2020, Organizatorzy akcji, red. Miłosz Magrzyk

Przebieg choroby jest różnorodny. Od lekkich objawów do infekcji zagrażających życiu Gosi.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]