Rezonans głowy to badanie, które pozwala lekarzowi specjaliście na zaglądnięcie wgłąb ludzkiej czaszki i sprawdzenie, co dzieje się w ośrodkowym układzie nerwowym, narządach zmysłów, węzłach chłonnych i tkankach miękkich. To badanie umożliwia zdiagnozowanie różnych schorzeń, a także stworzenie planu leczenia. Rezonans głowy jest całkowicie bezbolesny oraz bezinwazyjny. Jedynym nieprzyjemnym elementem w trakcie przeprowadzania rezonansu jest donośny hałas, dlatego pacjenci otrzymują zatyczki do uszu.
Po co wykonuje się rezonans głowy: diagnostyka
Przeprowadzenie rezonansu głowy umożliwia wykrycie różnych schorzeń, do których można zakwalifikować następujące:
- udar, tętniak mózgu,
- wodogłowie,
- guzy rdzenia kręgowego,
- wady wrodzone u dziecka,
- choroby oczodołów,
- zaburzenie krążenia czaszkowego,
- zmiany padaczkowe,
- nowotwory mózgu lub przerzuty,
- choroby przysadki mózgowej,
- choroby neurodegeneracyjne, w tym chorobę Alzheimera i Parkinsona.
Szybkie wykrycie niektórych z wyżej wymienionych chorób pozwala na udzielenie pacjentowi niezbędnej pomocy i wyleczenie go. W innych wypadkach możliwe jest działanie zmniejszające objawy i negatywne skutki schorzeń. Można także dodać, że funkcjonalny rezonans magnetyczny głowy (fMRI), czyli jedna z odmian badania, jest stosowana nie tylko w medycynie, ale także w psychologii i neurologii. To właśnie fMRI umożliwia wykonanie różnych analiz badawczych, które pozwalają na stwierdzenie, co dzieje się w ludzkim mózgu w konkretnych sytuacjach (na przykład w momencie pojawienia się bodźców lękotwórczych).
Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania
Badanie wykonuje się u osób, u których podejrzewa się wcześniej opisane schorzenia, na przykład nowotwór lub chorobę Alzheimera. Dodatkowo na rezonans mózgu należy skierować pacjenta w następujących sytuacjach:
- częste bóle głowy o niejasnej przyczynie,
- urazy głowy,
- zaburzenia hormonalne, które mogą wskazywać na problemy z przysadką mózgową,
- drgawki, zaburzenia widzenia, nieprawidłowe reakcje na bodźce, zaburzenia zachowania,
- kontrola schorzeń pacjenta i sprawdzanie postępów leczenia,
- niejednoznaczne wyniki tomografii komputerowej.
Rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym, jednak wytwarzane promieniowanie magnetyczne może być nieodpowiednie dla niektórych grup osób. Wśród przeciwwskazań do badania można wyróżnić następujące sytuacje:
- pacjent posiada rozrusznik serca, pompę insulinową,
- pacjent nosi implanty w ciele, śruby ortopedyczne,
- na ciele pacjenta są tatuaże z licznymi drobinami metalicznymi,
- metalowa wkładka antykoncepcyjna także może być niebezpieczna, jednak da się wykonać badanie, tylko z rezonansem o mniejszej mocy,
- pacjent pracuje przy obróbce metali.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-glowy-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac.
Jak przebiega badanie i czy jest bolesne?
Pacjent najpierw wypełnia dokumenty potrzebne do badania i leczenia medycznego, a następnie ściąga z siebie wszystkie elementy metalowe, na przykład pierścionki, łańcuszki, zegarek. Rzeczy te zostawia poza pomieszczeniem, w którym wykonuje się badanie. Następnie pacjent kładzie się na stole i umieszcza głowę na podpórce. Stół wjeżdża do tunelu i tam pacjent znajduje się przez ok. 10-30 minut. Pacjent ma kontakt z lekarzem przez interkom. W trakcie badania należy założyć zatyczki do uszu, ponieważ słyszalne są głośne dźwięki.
Samopoczucie po badaniu
Największym problemem dla niektórych pacjentów jest nieprzyjemny i głośny huk, który wydaje z siebie maszyna w trakcie badania. Właśnie dlatego lepiej jest założyć słuchawki lub zatyczki do uszu. Skutkiem ubocznym u osób wrażliwych na hałas może być lekki ból głowy. Nie ma przeciwwskazań co do prowadzenia samochodu po badaniu. Na rezonans głowy można przyjść samodzielnie, bez osoby towarzyszącej, a bezpośrednio po zakończeniu badania można wrócić do domu. Warto zaznaczyć, że w przypadku osób chorych na klaustrofobię wskazane jest zażycie środków uspokajających oraz pozostanie po badaniu w placówce lekarskiej przez około 2 godziny.
Gdzie zrobić rezonans głowy?
Rezonans głowy to badanie, które można zrobić w różnych miejscach, a na stronie Badania.znanylekarz.pl możliwe jest sprawdzenie dostępnych placówek, a także porównanie cen. Na tej stronie można także umówić się od razu na badanie.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.