Przetargi mieszkaniowe - jak tanio kupić nieruchomość?

Dodano: 29 lipca 2020 09:15, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Słyszałeś o przetargach mieszkaniowych, ale nigdy wcześniej się nimi nie interesowałeś? Jeżeli przy wyborze nieruchomości kierujesz się przede wszystkim jej położeniem i wartością, przetargi mieszkaniowe to sposób, aby znaleźć lokal w centrum miasta i w cenie niższej niż rynkowa. Podpowiadamy, jak przygotować się do udziału w przetargu mieszkaniowym.
Czym są przetargi mieszkaniowe i kto je organizuje?

Zastanawiasz się, czym jest przetarg mieszkaniowy? Najprościej mówiąc, to forma sprzedaży nieruchomości - mieszkalnych. Najczęściej przetargi są organizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miasta, gminy czy jednostki Skarbu Państwa. To w zasobach wymienionych podmiotów często znajdują się nieużytkowane nieruchomości mieszkalne i komercyjne. Przetargi mieszkaniowe są bezpieczną i transparentną formą zakupu nieruchomości, korzystną dla kupującego m.in. z uwagi na atrakcyjną cenę.

REKLAMA



Celem organizowanego przetargu jest zbycie posiadanych lokali, które opuścili dotychczasowi lokatorzy. W interesie spółdzielni mieszkaniowej czy urzędu miasta jest, aby wolne mieszkania znalazły nowych właścicieli. W ten sposób właściciel budynku minimalizuje ryzyko, że obiekt oraz otoczenie wokół niego popadnie w ruinę z powodu niezagospodarowania znajdujących się w nim lokali mieszkalnych. Przetarg mieszkaniowy pozwala na szybkie znalezienie chętnych na poszczególne mieszkania.

Mieszkanie z przetargu - nie zawsze do remontu, ale zawsze bez lokatorów

W jakim stanie technicznym są zazwyczaj mieszkania z przetargów? W ramach przetargów mieszkaniowych proponowane są mieszkania zarówno zaniedbane, jak i zadbane. Niektóre mogą wymagać gruntownego remontu, inne tylko odświeżenia, np. pomalowania ścian. To jednak, co je łączy, to okazyjna cena - nieruchomości oferowane w ramach przetargów wyróżniają się ceną wywoławczą niższą niż nieruchomości z rynku wtórnego czy pierwotnego. Dzięki temu idealnie nadają się one również pod inwestycje, np. na wynajem czy flipping nieruchomości.

Dużą zaletą mieszkań proponowanych w ramach przetargów jest także ich uregulowana kwestia lokatorska - mieszkania nie są zamieszkane i nikt nie jest w nich zameldowany. Jako potencjalny kupiec nie musisz zatem obawiać się problemów z lokatorami. To z kolei powoduje, że tuż po załatwieniu wszystkich formalności i odbiorze kluczy będziesz mógł od razu przystąpić do zagospodarowania mieszkania zgodnie z własnymi potrzebami.

Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?

Informacje o przetargach mieszkaniowych można znaleźć w różnych miejscach, w zależności od tego, kto je organizuje. Najczęściej są to:

- lokalna prasa lub telewizja - w ten sposób organizator przetargu może szybko dotrzeć do szerokiej grupy osób poszukujących mieszkania,

- tablice ogłoszeniowe - własne tablice ogłoszeniowe mają spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miasta czy gminy,

- Biuletyn Informacji Publicznej - to system stron internetowych, do stworzenia którego zostały zobowiązane m.in. jednostki samorządu terytorialnego.

Rozproszenie informacji o przetargach mieszkaniowych może być kłopotliwe. Szukasz mieszkania z przetargu pod inwestycję w innym mieście niż to, w którym mieszkasz? Skorzystaj z serwisu Listaprzetargow.pl https://listaprzetargow.pl/ - to baza aktualnych przetargów organizowanych w całej Polsce. Strona została stworzona z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych zakupem mieszkania po korzystnej cenie z przetargu do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych lub pod inwestycje.

Czy każdy może wziąć udział w przetargu mieszkaniowym?

Jeżeli wcześniej nie interesowałeś się przetargami mieszkaniowymi, możesz mieć wątpliwości, czy będziesz mógł przystąpić do każdego organizowanego przetargu. Wszystko zależy od rodzaju przetargu. Biorąc pod uwagę to, kto może do niego przystąpić, przetargi dzieli się na:

- przetargi nieograniczone - do przetargu nieograniczonego może przystąpić każdy,

- przetargi ograniczone - mogą w nim wziąć udział jedynie osoby spełniające kryteria, np. pracownicy danej jednostki.

Planujesz przystąpić do przetargu? Pamiętaj o wadium. Czym jest wadium? To kwota, którą osoba przystępująca do przetargu musi wpłacić jeszcze przed licytacją mieszkania. Najczęściej wadium wynosi 10 proc. ceny wywoławczej nieruchomości. Nie jest to jednak reguła i dlatego informacji o wadium najlepiej szukać w ogłoszeniu o przetargu.

Wadium pełni też rolę zabezpieczenia dla organizatora przetargu. Jeżeli wylicytujesz mieszkanie, będziesz musiał dopłacić brakującą kwotę oraz podpisać stosowną umowę. Gdybyś uchylał się od tego obowiązku, to wadium przepadnie. Jeżeli jednak nie wygrasz przetargu, to wadium zostanie ci niezwłocznie zwrócone.



Źródło zdjęcia: Unsplash.com

Zobacz również

Podpisanie umów z przedstawicielami spółek wodnych

29 lipca 2020, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

W tym roku powiat ostrowski przekaże ponad 87 tys. złotych dla 11 spółek wodnych.

Wspólna zabawa na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej

29 lipca 2020, Urząd Gminy w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Imprezie towarzyszyła muzyka na żywo, którą przygotował didżej Verossi.

Promocja książki Jerzego Dąbrowskiego

29 lipca 2020, Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, red. Miłosz Magrzyk

Książka opowiada o lokalnej historii. Spotkanie odbędzie się dzisiaj w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]