Znajdź motywację do zdrowego odżywiania

Dodano: 13 sierpnia 2020 09:24, Autor: Kierownik PPZ Ewa Marasek, red. Miłosz Magrzyk

Warto najpierw przyjrzeć się swoim błędom żywieniowym, a następnie zrobić wszystko, aby naprawić je jak najszybciej.
Pierwszy krok to szczere przyznanie się przed samym sobą do pewnych błędów żywieniowych, które utrwaliliśmy w okresie zimowym: monotonna dieta, brak urozmaicenia, pojadanie między posiłkami, zbyt dużo cukru i słodkich produktów, mało warzyw i owoców, zbyt mało ruchu. Ogólnie słaba kondycja i zmęczenie. Zastanów się: jak wygląda twoje śniadanie? Czy często jesz przekąski między posiłkami? Czym gasisz pragnienie? Ile warzyw i owoców wczoraj zjadłeś?

REKLAMA



Usuwamy, ograniczamy!

Wyrzucając niektóre produkty, dajemy przestrzeń do wprowadzenia produktów nowych - korzystnych dla naszego zdrowia, a tym samym samopoczucia. Naprawdę warto! Z wiosennego jadłospisu najlepiej usunąć cukier, słodycze, ciasta, słodkie pieczywo, a także słone przekąski, takie jak: paluszki, krakersy, chipsy, frytki itp. Najczęściej sięgamy po te produkty przez przyzwyczajenie albo po prostu, ponieważ są w domu pod ręką. Najlepiej w ogóle nie kupować inie przechowywać w domu takich produktów. Czas, który teraz mamy, poświęćmy na złamanie naszych stereotypów. Wyrzućmy słodycze i wprowadźmy zamiast nich ciasta warzywne bez cukru lub sałatki owocowe. Wyrzućmy słone przekąski (chipsy, paluszki) i wprowadźmy do naszej diety chrupiące warzywa. Nie pijmy słodkich napojów, lecz wodę z dodatkiem cytryny, imbiru lub suszonych owoców. Skorzystajmy z tego, że mamy więcej czasu na gotowanie i rozwińmy skrzydła, jeśli chodzi o przygotowanie korzystnych dla naszego zdrowia przekąsek. W obecnym czasie epidemii rzadziej robimy zakupy. Warto planować zakupy, robić listę zakupów przed wyjściem z domu. Nie kupujmy produktów, które są dla nas niekorzystne. Dostępność w domu słodkich i słonych przekąsek zwiększa ryzyko ich zjedzenia.

Mięso - nie jedzmy go codziennie

Wiosna to także dobry moment na ograniczenie spożycia mięsa zwłaszcza przetworzonego. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, International Agency for Research on Cancer) opublikowała raport podsumowujący wyniki badań, dotyczących związku pomiędzy spożyciem mięsa a częstością występowania nowotworów. Badania wykazały, że częste spożywanie wieprzowiny, wołowiny i innych gatunków czerwonego mięsa może być przyczyną rozwoju nowotworów. Czerwone mięso zostało zaliczone do grupy, w której znajdują się czynniki prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka. Mięso przetworzone(np. kiełbasy, parówki, wędliny) okazały się jeszcze silniejszym karcinogenem i zostały zaklasyfikowane do grupy czynników, co do których istnieją przekonujące dowody, że są rakotwórcze dla człowieka.

Mięso czerwone jest źródłem wielu cennych dla zdrowia składników odżywczych i może stanowić uzupełnienie diety, jednak osoby spożywające głównie mięso czerwone (wieprzowinę, wołowinę, cielęcinę, baraninę) powinny ograniczyć jego ilość. Niewskazane jest przekraczanie spożycia 500 g mięsa czerwonego na tydzień. Mięso możemy zastąpić nasionami roślin strączkowych, jajami czy rybami. Wymienione produkty są źródłem pełnowartościowego białka. Polecane są zwłaszcza ryby morskie ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, które chronią nasz organizm m.in. przed miażdżycą, a tym samym przed zawałem serca i udarem mózgu. Rośliny strączkowe są źródłem białka, ale także węglowodanów złożonych, błonnika, witamin z grupy B oraz składników mineralnych.

Codziennie warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinny być składnikiem każdego posiłku, gdyż są źródłem cennych witamin, kwasu foliowego, flawonoidów, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Wczesna wiosna to okres deficytu świeżych warzyw i owoców, korzystamy jeszcze z warzyw korzeniowych i mrożonek. Ciekawym pomysłem w tym okresie jest wyhodowanie własnych kiełków, np. rzeżuchy, rzodkiewki, a także własnego szczypioru czy natki pietruszki, które wspaniale wzbogacą nasz jadłospis. Własna hodowla warzyw i kiełków może stać się atrakcją dla całej rodziny zwłaszcza najmłodszych z uwagi na szybki efekt. Natka pietruszki - zawiera ponad 3 razy więcej witaminy C niż cytryna! Natka pietruszki to także bogate źródło betakarotenu (prowitaminy A), folianów, potasu oraz żelaza. Natkę pietruszki powinniśmy stosować w dużych ilościach właśnie w okresie wiosennym, aby uzupełnić niedobory witaminy C, która odpowiada za odporności wspomaga nasz organizm w walce z infekcjami. Szczypiorek stanowi bogate źródło folianów, potasu, betakarotenu. Polecany dla dzieci i osób starszych zamiast cebuli, ponieważ jest lekkostrawny. Posiada charakterystyczny smak i zapach dzięki którym pobudza apetyt.Kiełki -są prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych. Stanowią doskonały dodatek do każdej niemal potrawy (sałatek, surówek, past, twarogów, kanapek).

Warto się nawodnić!

Czyniąc porządki w jadłospisie, nie możemy zapomnieć o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Dostępność produktów jest kluczem do sukcesu, jakim jest prawidłowe żywienie, dlatego warto, aby dzbanek z wodą stał w widocznym dla wszystkich domowników miejscu np. na stole albo w kuchni. Woda gasi pragnienie, poprawia metabolizm, usuwa toksyny i nawilża skórę. Zbyt małe spożycie wody prowadzi do odwodnienia, a co za tym idzie do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu: pojawiają się ból i zawroty głowy, zmniejsza się wydolność fizyczna, mamy gorsze samopoczucie, dochodzi do gorszej koncentracji i wydolności. Wodę powinniśmy pić przez cały dzień, a nie tylko wtedy, gdy chce nam się pić. Zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy w domu, woda powinna być zawsze w zasięgu ręki.

Sól - im mniej, tym lepiej

Wiosna to także dobra okazja do realizacji postanowienia, jakim jest ograniczanie soli. Po pierwsze w ramach wiosennych porządków usuńmy solniczkę ze stołu. To ważny, wręcz milowy krok do zmiany nawyków żywieniowych. Nie solimy posiłków, a tym samym nie przekazujemy dzieciom tego nawyku. Zamiast soli, możemy użyć przypraw ziołowych, które dają nieograniczone możliwości komponowania smaków i zapachów. Zbyt wysoki poziom sodu (m.in. zawartego wsoli) w diecie może przyczyniać się m.in. do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g, tj. płaskiej łyżeczki do herbaty. 5 g obejmuje także sól zawartą w produktach spożywczych. Warto wiedzieć, że duże ilości soli znajdują się w takich produktach jak: pieczywo, wędliny, sery, marynaty, konserwy, zupy i sosy w proszku. Dlatego też im mniej przetworzonych produktów tym lepiej.

Zróbcie to razem

Czas epidemii jest okazją do zmian w naszej diecie, ale także do zmian diety całej rodziny. Dzieci bacznie się nam przyglądają ina pewno z ochotą włączą się w domowe porządki także związane z jadłospisem. Warto wyznaczyć sobie wspólne cele i razem je zrealizować. Skorzystajmy z tego, że mamy więcej czasu nagotowanie i rozwińmy skrzydła, jeśli chodzi o przygotowanie korzystnych dla naszego zdrowia posiłków

Praktyczne porady na wiosenne porządki:

- nie kupujcie słodyczy, słonych przekąsek, nie przechowujcie tych produktów w domu - dostępność ułatwia podjadanie,

- do każdego posiłku włączcie warzywo lub owoce codziennie, a na śniadanie serwujcie produkt zbożowy pełnoziarnisty (np. pieczywo razowe, musli, płatki naturalne zbożowe np. owsiane),

- każdego dnia wypijajcie szklankę jogurtu naturalnego lub innego napoju mlecznego fermentowanego,

- niech każdy domownik zaproponuje "zdrowy" podwieczorek, który wspólnie zjecie,

- na stole w kuchni postawcie dzbanek z wodą z różnymi dodatkami (cytryna, imbir, owoc suszony), niech będzie dostępny przez cały dzień,

- przynajmniej 2 razy w tygodniu na obiad niech zagoszczą nasiona roślin strączkowych zamiast mięsa,

- planujcie zakupy, razem róbcie listę zakupów, kartka z zakupami niech leży w dostępnym miejscu (np. stół w kuchni),

- usuńcie solniczkę ze stołu.



Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Półkolonie dla dzieci z gminy Małkinia Górna

13 sierpnia 2020, Urząd Gminy w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Wypoczynek odbywał się zgodnie z zaleceniami sanitarno-higienicznymi wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Oświata w mieście w 2019 roku

13 sierpnia 2020, Raport o stanie miasta za 2019 rok, red. Miłosz Magrzyk

W mieście w 2019 r. funkcjonowało 10 jednostek oświatowych - 4 miejskie szkoły podstawowe, 3 miejskie przedszkola oraz 3 przedszkola niepubliczne.

Nowy kierownik w SPZZOZ

12 sierpnia 2020, SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Doktor Anna Kamila Gorlo jest specjalistką w zakresie rehabilitacji medycznej.

Katalog firm promowane

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]