Szkolenia w SRO
W ramach szkolenia specjalistycznego, które żołnierze odbywają w drugim roku służby w WOT, terytorialsi ciechanowskiego batalionu realizowali zajęcia dobowe. Tym razem nie odbyły się one na placu ćwiczeń taktycznych Targonie, lecz na terenie gminy Opinogóra, a konkretnie w miejscowości Rembowo. Podczas zajęć żołnierze korzystali z obiektów, które umożliwiły im prowadzenie ćwiczeń z zakresu działań ochronno-obronnych obiektów infrastruktury krytycznej, dały również możliwość wykorzystania zdobytych dotychczas umiejętności w rzeczywistym terenie.
- Wartością dodaną zajęć w takim terenie jest realizm szkolenia. Każdy nowy obiekt to nowa sytuacja taktyczna, nowy przypadek, do którego musimy stworzyć nowe rozwiązania. Dzięki temu unikamy działań szablonowych - mówi kierownik sobotnich zajęć por. Arkadiusz Rygiel. - Wpisuje się to w taktykę działań niekonwencjonalnych, które jako WOT powinniśmy praktykować, uczyć się i stale doskonalić - dodaje.
Szkolenia poza poligonami - w rejonach, skąd pochodzą nasi żołnierze, mogą być podejmowane dzięki wzorowej współpracy brygady z przedstawicielami lokalnych samorządów. - Dziękuję panu Piotrowi Czyżykowi, wójtowi gminy Opinogóra, za umożliwienie prowadzenia szkolenia na terenie gminy. Również chciałbym podziękować panu Krzysztofowi Lokajowi za udostępnienie obiektu - mówi kierownik zajęć, por. Rygiel. Jednakże szczególne podziękowania należą się mieszkańcom miejscowości, w których pojawiliśmy się w miniony weekend. Dziękujemy ze ciepłe przyjęcie i wyrozumiałość - dodaje.
Ćwiczenia kryzysowe
Oprócz ćwiczeń taktycznych w ramach szkolenia podtrzymującego zdolności, podczas zajęć dobowych, żołnierze zdobywali również nowe umiejętności w zakresie reagowania kryzysowego, wsparcia organów samorządu terytorialnego i służby zdrowia w czasach pandemii, a także wsparcia organów administracji publicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym.
WOT są piątym rodzajem sił zbrojnych (obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej). Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. W szczególności ich misją jest bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.