W wyniku rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę i rozbudowę stacji uzdatniania wody w Królach Małych wyłoniono firmę Bartosz sp. J. Bujwicki, Sobiech z Białegostoku. Całkowity koszt modernizacji wraz z gwarancją na 6 lat wyniósł 3 439 786,00 zł. Odbiór robót już nastąpił Stacja pracuje zgodnie z założeniami projektowymi.
Modernizacja największej na terenie gminy Andrzejewo hydroforni została podzielona na 2 etapy. Wszystko za sprawą bardzo szerokiego zakresu robót budowlanych, jakie zostały przewidziane do wykonania w ramach prac.
Realizacja I etapu została zakończona 14 września 2019 r., natomiast II etap zrealizowano w 2020 r. W ramach 2 etapów wykonano:
- remont, termomodernizację, przebudowę funkcjonalności pomieszczeń wraz z rozbudową polegającą na nadbudowie dachu dwuspadowego,
- wymianę ogrodzenia działki na systemowe stalowe z cokołem betonowym prefabrykowanym,
- zagospodarowanie terenu ujęcia,
- budowę wjazdu wraz z drogami wewnętrznymi oraz oświetlenie terenu,
- rozbudowę ujęcia o dostosowanie 2 zbiorników retencyjnych wody o pojemności 2x150m3,
- remont ujęć głębinowych polegających na wymianie obudów, pomp wraz z osprzętem,
- wymianę sieci i instalacji sanitarnych na ujęciu, tj. instalacji wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i technologicznej,
- przebudowę kanalizacji sanitarnej wraz z wymianą szamba na nowe oraz kanalizacji technologicznej wraz z wymianą odstojnika na nowy z odprowadzeniem do rowu,
- wymianę sieci i instalacji elektrycznych na terenie działek oraz wewnątrz budynku SUW,
- wyposażenie stacji w nowoczesny system zdalnej kontroli i zarządzania
- budowę agregatu prądotwórczego, który załącza się automatycznie w przypadku braku energii elektrycznej.
Hydrofornia w Królach Małych zaopatruje w wodę ponad połowę obszaru gminy. Inwestycja przyczyniła się do poprawy życia mieszkańców 15 miejscowości: Dąbrowa, Godlewo-Gorzejewo, Gołębie-Leśniewo, Jasienica-Parcele, Kowalówka, Króle Duże, króle Małe, Kuleszki-Nienałty, Mianowo, Nowa Ruskołęka, Olszewo-Cechny, Pęchratka Mała, Ruskołęka-Parcele, Stara Ruskołęka i Janowo.
Stacja ta zaopatruje w wodę około 2 000 odbiorców. SUW w Królach Małych przed modernizacją pracowała ze średnią dobową wydajnością do Qśr~750m3/d. Obecnie, po modernizacji, stacja pracuje ze średnią dobową wydajnością do Qmaxd~1200m3/d. Urządzenia uzdatniające wodę pracują z wydajnością Qh ~ 60m3/h, natomiast wydajność pompowni podającej wody na sieć to Qmaxh ~100m3/h.
Wszystkie wyniki badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody produkowanej w SUW w Królach Małych przeprowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowi Mazowieckiej wykazały, że woda wykazuje bardzo dobre parametry i nadaje się do spożycia bez żadnych zastrzeżeń. Dzięki zastosowaniu bardzo dobrej technologii tłoczenia wody (tzw. falowniki) uzyskano ciśnienie wody zapewniające dostarczenie wody o odpowiednim ciśnieniu do wszystkich odbiorców (nawet na końcu linii).
O działaniach podejmowanych przez władze gminy Andrzejewo w zakresie gospodarki wodno-ściekowej wypowiedziała się Beata Ponichtera - wójt gminy Andrzejewo.
- Jednym z najważniejszych moich priorytetów w tej kadencji jest podjęcie działań mających na celu poprawę jakości wody pitnej dostarczanej przez 3 stacje uzdatniania wody mieszkańcom gminy Andrzejewo. Cieszę się bardzo, że dzięki przebudowie stacji uzdatniania wody w Królach Małych znaczna część mieszkańców gminy Andrzejewo może otrzymywać wodę w bardzo dobrych parametrach fizykochemicznych i mikrobiologicznych oraz w odpowiednim ciśnieniu. To nie koniec inwestycji obejmujących zakres gospodarki wodno-ściekowej. W dniu 7 maja 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie została podpisana umowa na dofinansowanie projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Andrzejewo". W ramach przyznanych środków finansowych z Unii Europejskiej w kwocie 488 805 zł zostanie zbudowany nowy zbiornik retencyjny na wodę na Stacji Uzdatniania Wody w Zarębach-Bolędach, który w znaczny sposób poprawi w okresie dużego rozbioru, szczególnie w okresie suszy, zaopatrzenie w wodę. Ponadto środki finansowe zostaną przeznaczone na budowę 32 przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców gminy Andrzejewo - mówi wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.