W wielu domach musimy wziąć pod uwagę dwa ważne źródła zagrożenia dla zdrowia i życia - tlenek węgla (czad) oraz gaz ziemny. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania, co może wystąpić podczas użytkowania praktycznie każdego urządzenia korzystającego z paliw stałych. Gaz ziemny jest z kolei używany w licznych systemach ogrzewania, a także w kuchenkach gazowych.
Musimy pamiętać, że tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny - wykrycie go przy użyciu ludzkich zmysłów nie jest możliwe. Awarii mogą towarzyszyć inne zapachy, które powinny nas zaalarmować, jednak w żadnym stopniu nie jest to skuteczna ochrona. Obecność tlenku węgla w powietrzu jest w stanie wykryć jedynie odpowiedni czujnik. Nawet stosunkowo niskie stężenie czadu może być silnie trujące dla człowieka i w skrajnych przypadkach prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń zdrowia, a nawet śmierci.
W przeciwieństwie do tlenku węgla gaz ziemny wykorzystywany w domach jest w umiarkowanym stopniu wyczuwalny. Źródłem jego zapachu jest dodatek tetrahydrotiofenu (THT). Jesteśmy w stanie go zauważyć w wysokim stężeniu - niestety w tym momencie może być już za późno. Gaz ziemny jest silnie wybuchowy, wobec czego wykrycie go powinno być dla nas natychmiastowym sygnałem do ucieczki.
Instalacja i przeglądy to nie wszystko - warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia
Okresowe kontrole działania instalacji gazowej i wizyty kominiarzy mogą nie wystarczyć. Problemy z kotłem lub kuchenką mogą pojawić się w zupełnie niespodziewanym momencie - może minąć sporo czasu, zanim zorientujemy się, że coś jest nie tak. W najlepszym przypadku usterkę odkryjemy szybko i wezwiemy odpowiednie służby. Może jednak zdarzyć się na przykład tak, że będziemy spać i nie będziemy w stanie zauważyć zagrożenia. Dlatego czujniki to pozycja obowiązkowa na liście wyposażenia współczesnego domu. To gwarancja bezpieczeństwa - poinformowanie nas o zaistniałej sytuacji to już połowa sukcesu.
Co powinien oferować dobry czujnik gazu?
Podstawową funkcjonalnością czujnika gazu jest informowanie nas o aktualnym stężeniu gazu i czadu w powietrzu. Najlepiej wybierać wielozadaniowe produkty, które pozwolą określić zawartość tlenku węgla, gazu ziemnego oraz gazu propan-butan. Warto stawiać na rozwiązania z ekranem LCD - wizualny komunikat pomoże nam dokładnie określić poziom zagrożenia.
Kluczowym parametrem w trakcie wyboru czujnika będzie jego bezawaryjność. Istnieją także odpowiednie certyfikaty, które pozwalają na określenie skuteczności danego produktu, takie jak norma PN-EN 50291-1:2010.
Idealnym wyborem może okazać się czujnik CTG-01 oferujący wykrywanie stężenia na poziomie 50 ppm w czasie do 90 minut. Zagrożenie dla zdrowia zaczyna się od 300 ppm - to wartość, którą czujnik jest w stanie wykryć w maksymalnie 3 minuty. Zasilanie odbywa się poprzez standardowe gniazdo 230 V, a natężenie dźwięku wynosi 85 dB. Możemy także skorzystać z zapasowego zasilania - często awarie idą ze sobą w parze, a bez dopływu prądu do czujnika bylibyśmy skazani na tragedię. Produkt jest dostępny na stronie Zamel.com https://www.zamel.com/pl-PL/produkty/gardi-systemy-bezpieczenstwa/czujniki-tlenku-wegla-gazu-i-dymu/ctg-01.
Zapraszamy także do lektury poradnika "Dlaczego czujnik gazu powinien być w każdym domu?" https://drawskopomorskie.com/pl/651_materialy_partnera/3838_dlaczego-czujnik-gazu-powinien-byc-w-kazdym-domu.html. Warto zapoznać się z tą tematyką przed pojawieniem się jakichkolwiek problemów z instalacją gazową i zabezpieczyć swój dom w odpowiedni sposób.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.