Pamiętaj, że nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujesz przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełnia się wykroczenie. W sytuacji, gdy wartość rzeczy przekracza kwotę 500 zł, osobie, która taką rzecz przywłaszczyła, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.
Wykroczenie może być popełnione zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny. Naturalnie może je popełnić każda osoba, która znajdzie cudzą rzecz lub przybłąkane zwierzę. Jest to tzw. wykroczenie formalne z zaniechania, ponieważ istotą tego czynu jest zaniechanie stosownej reakcji.
Zgodnie z ustawą dotyczącą rzeczy znalezionych znalazca przechowujący rzecz, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swoje roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru. Odebranie znaleźnego jest jednak zdarzeniem, z którym może wiązać się również obowiązek uiszczenia podatku.
Przydatne przepisy: Ustawa o rzeczach znalezionych, art. 186 Kodeksu cywilnego, art. 125 Kodeksu wykroczeń, art. 284 Kodeksu karnego.
Policja zachęca do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań policji do młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, pełnomocnika komendanta głównego policji, zajmującego się sprawami z zakresu ochrony praw człowieka. Adres: [email protected].
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.