Program uroczystości obejmuje wiele wydarzeń, które z jednej strony podkreślają chwałę jednego z najdonioślejszych wydarzeń historycznych świata, a z drugiej potwierdzają fakt, że ówczesne zwycięstwo Polski nie byłoby możliwe bez wsparcia rządu Królestwa Węgier, który przyszedł z pomocą naszemu krajowi, przekazując broń i amunicję.
Prawdą historyczną jest, że w wojnie z bolszewikami 1920 r. walczyły polskie ręce oraz węgierska broń. Dzięki niesłabnącej przez wieki przyjaźni polsko-węgierskiej wspólnymi siłami zdołano w 1920 r. zatrzymać bolszewicką nawałę idącą na Warszawę i dalej na całą Europę.
Ważne wydarzenie w roku 1920 miało miejsce także w Broku, który 19 sierpnia 1920 r. został oswobodzony z rąk Sowietów, a wyzwoliła go 15. Dywizja Piechoty Polskiego Wojska. Fakt ten został upamiętniony podczas uroczystości, która odbyła się 30 lipca br. w Belwederze, podczas której prezydent RP Andrzej Duda wręczył okolicznościową tablicę pamiątkową, dotyczącą miejsca pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku, burmistrzowi miasta i gminy Brok Markowi Młyńskiemu.
Źródła zdjęć: https://pixabay.com/pl/ i Biblioteka Publiczna w Broku
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.