Żeby odpowiedzieć na te pytania, trzeba się cofnąć o 17 lat, kiedy to grupa młodych ludzi z Rafałem Swaczyną na czele (wtedy miał 20 lat) szukała miejsca, aby pokazywać spektakle. Wcześniej grywali wszędzie, gdzie tylko zostali wpuszczeni - w kinie, w klasach, w garnizonie, w małych salach MDK-u, nawet zagrali raz na sali konferencyjnej w czasie sesji Rady Miasta. Tułali się po mieście, robiąc próby we własnych domach, na okolicznych polach oraz w lokalnych knajpkach.
Rafał Swaczyna w 2003 roku był uczniem Jana Machulskiego, znanego reżysera, aktora, pedagoga, twórcy kilku teatrów w Polsce, który wpoił Rafałowi ideę teatru otwartego, blisko ludzi, w małym środowisku. Namówił go, aby stworzył on scenę teatralną w swoim mieście, Ostrowi Mazowieckiej. Rafał Swaczyna porozmawiał z kilkoma osobami, w tym swoim już istniejącym zespołem młodzieżowym, wtedy o nazwie "Dwa na Dwa", radnym powiatowym Krzysztofem Winiarskim oraz starostą Tadeuszem Legackim. Udało się przekonać rozmówców do idei teatru w Ostrowi. Grupa teatralna otrzymała pomieszczenia piwniczne w Bursie Szkolnej przy ul. Rubinkowskiego 15.
W ciągu niespełna 2 tygodni lokal został zaadaptowany przez aktorów wolontariuszy na potrzeby sceniczne. 28 września 2003 roku, z samego rana, przyjechał do Ostrowi Mazowieckiej Jan Machulski, aby zrobić próbę własnego spektaklu pt. "Świeczka zgasła" oraz oficjalnie otworzyć teatr. Widać było, że znany aktor bardzo to przeżywał. Dokładnie oglądał lokal i doradzał Rafałowi, jak można lepiej wykorzystać podarowaną przestrzeń.
Wieczorem, po obejrzeniu 2 spektakli w wykonaniu ostrowskich młodych aktorów, przedstawień "Na wyspie" i "Pomiędzy światami", oraz jednego zawodowego, właśnie tego pt. "Świeczka zgasła", Jan Machulski oficjalnie otworzył w Ostrowi Mazowieckiej teatr o nazwie Scena Kotłownia. Nie ukrywał zadowolenia i prosił zgromadzonych na sali, aby dbali o tę perełkę kulturalną. Potem przyjeżdżał jeszcze kilkakrotnie jako gość na kolejne premiery oraz z własnymi realizacjami. Był ciekawy, jak rozwija się ostrowski teatr. Ostatni raz wystąpił na deskach Kotłowni w spektaklu pt. "Acapulco - moje marzenie" 8 czerwca 2008 roku. Zmarł 20 listopada 2008 roku.
Dziś, od ponad roku, pomieszczenia piwniczne świecą pustkami, a zespół teatralny znów tuła się po mieście i czeka na obiecany remont. Jeszcze przed zamknięciem padła propozycja nazwania teatru nazwiskiem Jana Machulskiego, w celu upamiętnienia osoby, uhonorowania założyciela i podziękowania za zaangażowanie włożone w to miejsce. Za 3 lata, w 2023 roku, będzie jubileusz 20-lecia Sceny Kotłownia i 15 rocznica śmierci Jana Machulskiego. Może do tego czasu uda się wyremontować pomieszczenia i otworzyć nową scenę, a także nazwać ją imieniem i nazwiskiem znanego aktora.
Jako ciekawostkę i potwierdzenie zdarzeń z dnia 28 września 2003 roku ekipa Sceny Kotłownia odsyła do artykułu zamieszczonego w "Tygodniku Ostrołęckim" (z dnia 7 października 2003) autorstwa Waldemara Pałysa. Link: https://to.com.pl/inauguracja-sceny-kotlownia/ar/6256580.
Źródło zdjęcia: Scena Kotłownia
Komentarze
Dodano: 1 października 2020 20:17, (morilee)
Gratuluję pasji.
Dzięki za wprowadzenie kultury do tego miasta.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.