Najpierw była nauka tradycyjnego haftu kurpiowskiego występującego na koszulach damskich i męskich. Panie bardzo szybko nauczyły się pięknie haftować, wykorzystując poznane element haftu kurpiowskiego, na własnoręcznie wykonanych dowolnych przedmiotach użytkowych, takich jak: ręczniki, bieżniki, serwety, a nawet poszewki.
Następnie przyszedł czas na kolejną część stroju regionalnego - to wykonywanie ozdób pasmanteryjnych (naszywanie koralików). Jest to bardzo misterna praca, wszystko jest ręcznie robione i wymaga dużego skupienia i cierpliwości.
Dodatkową atrakcją spotkań są wyjazdy do Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie - siedziby Stowarzyszenia "Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna", gdzie uczestniczki nie tylko poszerzają swoją wiedzę na temat dorobku kulturowego regionu Puszczy Białej, ale także uczestniczą w ciekawych warsztatach. Panie miały okazję przygotowywać tradycyjne potrawy dla tego regionu. Wykonywały przysmaki, m.in. słynne fafernuchy i sodziaki. Zgłębiały także wiedzę z zakresu zdobnictwa wielkanocnego - były to warsztaty pisankarskie.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.