Rubinek - szkoła wielu możliwości (wywiad)

Dodano: 12 października 2020 10:45, Autor: Miłosz Magrzyk

Od 1 września 2020 roku Zespołem Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej kieruje nowy dyrektor. Postanowiliśmy porozmawiać z nim m.in. o tym, co skłoniło go do tego, by pracować w oświacie, oraz o tym, jakie cele stawia sobie w kierowaniu szkołą.
Piotr Siwek jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. W 2005 roku uzyskał tytuł licencjata na kierunku informatyka i ekonometria, w 2008 roku ukończył studia podyplomowe z techniki, a w 2012 z matematyki. Wraz z żoną i 2 dzieci mieszka w Komorowie. W zawodzie nauczyciela pracuje od 15 lat. Od 1 września 2016 roku przez 4 lata pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej, a od 1 września br. kieruje Zespołem Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego (powszechnie znanym jako Rubinek).

REKLAMA



Co skłoniło pana do tego, aby pracować w oświacie?

Sam często się nad tym zastanawiam. Mój przypadek z pewnością jest trochę inny niż większości nauczycieli. Kierunku studiów nie wybierałem z myślą o tym, aby pracować w oświacie. Od zawsze chciałem otworzyć i prowadzić firmę. Po ukończeniu studiów licencjackich dostałem propozycję pracy w Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej i postanowiłem z niej skorzystać. Pomyślałem wtedy, że doświadczenie pracy z młodzieżą może się przydać na każdym etapie drogi zawodowej. Po roku okazało się, że mam dużo cierpliwości, spokoju i chęci do pracy z młodymi ludźmi. I tak, nim się obejrzałem, minęło 15 lat.

Z jakimi problemami musi na co dzień mierzyć się dyrektor Rubinka?

Czy problemami? Powiedziałbym bardziej, że zadaniami. Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej jest największą placówką w powiecie ostrowskim. Zadań jest cała masa - od organizacji pracy szkoły przez zarządzanie zasobami ludzkimi po sprawy wychowawcze dotyczące naszych uczniów, które niekiedy są tak ciekawe, że moje doświadczenie w tych sprawach rośnie w postępie geometrycznym.

Jakie cechy, według pana, powinna posiadać osoba zarządzająca szkołą?

Szkoła to nie tylko budynek. Szkołę tworzą rodzice, uczniowie, nauczyciele przy wsparciu organu prowadzącego i organu nadzorującego. Rolą dyrektora szkoły jest organizowanie pracy placówki tak, aby jakość kształcenia była jak najwyższa. Myślę, że bez dyplomatycznego i rozsądnego podejścia do wielu spraw, jak i do wielu osób, nie byłaby możliwa współpraca na odpowiednim poziomie.

W jaki sposób doświadczenie bycia dyrektorem SP nr 4 przekłada się na pana pracę w Rubinku?

15 lat pracy w Czwórce, z czego 4 na stanowisku dyrektora, pozwoliło mi na zdobycie wielu doświadczeń w pracy z ludźmi. Myślę, że każdy z nas popełnia błędy, ale najważniejsze jest to, aby wyciągać odpowiednie wnioski do pracy na przyszłość. Zasada kierowania szkołą jest taka sama. Tylko skala jest nieporównywalnie większa.

Jakie cele stawia pan sobie w kierowaniu szkołą?

W szkole spędzamy znaczną część swojego życia. Chcę, aby uczniowie, nauczyciele oraz rodzice czuli się w szkole dobrze. Chcę, aby uczniowie chętnie chodzili do szkoły. Aby mogło to nastąpić, potrzebne są odpowiednia atmosfera i dobre relacje. Zamierzam pracować nad tym, aby relacje pomiędzy nauczycielami, uczniami czy też rodzicami były jak najlepsze.

Jak w dobie pandemii koronawirusa funkcjonuje Rubinek?

Myślę, że dobrze. W szkole mamy opracowane procedury postępowania podczas pandemii, a uczniowie i nauczyciele stosują się do tych zaleceń.

Dobra szkoła to...

Taka, w której uczniowie czują się dobrze, a absolwenci wracają do szkoły z uśmiechem na twarzy.

Co uważa pan za swój największy, jak do tej pory, sukces zawodowy?

Wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 i nauczycielami historii udało nam się otworzyć szkolną izbę pamięci. Szkolna izba pamięci w znacznej części została sfinansowana z pieniędzy w ramach projektu "Niepodległa" na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chciałbym też dodać, że byliśmy jedyną placówką w powiecie ostrowskim, której się to udało.

W jaki sposób dyrektor Rubinka spędza czas wolny?

Ostatnio nie jest go zbyt dużo, a każdą wolną chwilę staram się spędzać z rodziną, natomiast myślę, że w przyszłości będę miał jeszcze czas, aby wrócić do pasji sprzed lat, jaką jest kolarstwo szosowe.

Najważniejsze dla pana jest...

Zdecydowanie zdrowie. Zdrowie moje i mojej rodziny. Myślę, że jeśli będzie zdrowie, to wszystko inne można wypracować.

Pana motto życiowe brzmi...

Tu i teraz. Bycie tu i teraz to skupianie się na przeżywaniu każdego dnia i docenianiu tego, co ze sobą przynosi. Myślę, że to ciągłe odliczanie - aby do świąt, aby do ferii, aby do wakacji - może powodować w nas rozczarowanie, że czas tak szybko leci, przecieka nam przez palce, a my czekamy - sami nie wiemy na co. Wykorzystujmy każdy dzień. Nie odkładajmy spraw na później. Działajmy tu i teraz.

Czego panu życzyć na nowym stanowisku?

Myślę, że wytrwałości, trafnych decyzji i dobrej współpracy w pełnym zakresie.

Wszystkie osoby, które chcą poznać historię szkoły oraz dowiedzieć się, na jakich kierunkach mogą się kształcić uczniowie, powinny odwiedzić stronę internetową Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Link: http://www.zs1.ostrowmaz.com/. Aby być na bieżąco z wydarzeniami, które mają miejsce w Rubinku, warto zajrzeć na profil na Facebooku. Link: https://www.facebook.com/rubinek69/.

Już teraz zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym zaprezentowano m.in. to, jak szkolna społeczność dba o pamięć patrona, czyli rtm. Witolda Pileckiego, oraz to, jak ogólnie wygląda budynek, w którym nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi spędzają wiele godzin dziennie.




Zobacz również

MDK informuje o zmianach

11 października 2020, MDK w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Informacje dotyczą m.in. słuchaczy UTW.

System zdalnego pomiaru temperatury

10 października 2020, Urząd Gminy w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Zobacz, na czym opiera się rozwiązanie zastosowane w Urzędzie Gminy w Ostrowi Mazowieckiej.

Rozmowy o bezpieczeństwie (zdjęcia)

10 października 2020, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Adresatami akcji byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. 18. Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Andrzejewie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Szulborzu Wielkim. To właśnie przed tymi szkołami zostanie zamontowany system aktywnych przejść dla pieszych.

Komentarze

Dodano: 12 października 2020 18:52, (lumen)

Gratulacje! Konsekwencja i wiara w jedyna słuszna i najlepsza zmianę to gwarant kariery w OM.

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]