Pierwszego lutego ruszyła w Ostrowi komunikacja miejska. Uroczysta inauguracja, w której wzięli udział między innymi: ks. dziekan Edmund Chmielewski, władze miasta z burmistrzem Mieczysławem Szymalskim i przewodniczącym Jerzym Mincewiczem, starosta Tadeusz Legacki, radni Rady Miasta, komendanci służb mundurowych oraz prezesi i dyrektorzy spółek i instytucji miejskich, odbyła się 31 stycznia. Rozpoczęła się chwilą ciszy dla uczczenia pamięci ofiar katowickiej tragedii. Z uwagi na żałobę narodową zrezygnowano z imprez, które miały towarzyszyć temu doniosłemu w dziejach miasta wydarzeniu. Burmistrz Mieczysław Szymalski podziękował wszystkim, a szczególnie pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, za duży wkład pracy i zaangażowanie w dzieło utworzenia nowej służby miejskiej mającej na celu podniesienia standardu życia w naszym mieście. - Jest to ważne wydarzenie. Od dnia dzisiejszego Ostrów znalazła się w gronie miast posiadających własną komunikację miejską - powiedział prezes ZGKiM Witold Zadroga. - Wczoraj Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej przyjął nas w poczet swoich członków.
Zanim to nastąpiło upłynęło kilka miesięcy intensywnych przygotowań: prawnych, organizacyjnych i logistycznych. Decyzję o utworzeniu własnej komunikacji podjęto we wrześniu ub. roku. Wcześniej usługi przewozu pasażerów na terenie miasta wykonywała prywatna firma transportowa (jeszcze wcześniej PKS). Z uwagi na liczne skargi mieszkańców na ich jakość oraz zły stan techniczny pojazdów zagrażający bezpieczeństwu podróżujących, postanowiono powołać własny zakład. Dokonano rejestru w KRS, zmieniono statut ZGKiM, w Holandii i Niemczech zakupiono trzy niskopodwoziowe miniautobusy przystosowane do komunikacji miejskiej, w tym także do przewozu osób niepełnosprawnych. W Internecie zamieszczony został rozkład jazdy, zakupiono bilety, wyremontowano przystanki. Nie jest to jeszcze koniec przedsięwzięć mających na celu zmianę wizerunku i jakości komunikacji w mieście. Jeszcze w lutym trasy autobusowe zostaną przedłużone do szpitala, a w niedalekiej przyszłości do nowych osiedli (Małkińska, Pasterska). Planuje się także (we współpracy ze starostwem powiatowym) uruchomienie od nowego roku szkolnego dodatkowej linii do Lubiejewa.
Ks. Edmund Chmielewski wyraził zadowolenie z uruchomienia komunikacji miejskiej zarówno jako kapłan jak i obywatel miasta. W ciągu 14 lat gdy jest tu proboszczem, widzi jak Ostrów z roku na rok staje się coraz piękniejsza. Chodzi jednak o to abyśmy dbali o naszą wspólną własność, która niestety często jest niszczona przez rodzimych wandali. - Teraz cieszymy się, że te piękne autobusy będą kursowały po ulicach Ostrowi, ale oby jak najdłużej były one piękne. Wspólnymi siłami, na każdym kroku starajmy się szanować to piękno, którego w naszym mieście jest coraz więcej - zaapelował do mieszkańców ks. Chmielewski.
W tym czasie przed ratuszem oczekiwały już na wyruszenie w trasę trzy autobusy, błyszczące czystością z oznakowaniami w barwach miasta oraz kierowcami w nowych uniformach z herbem Ostrowi i emblematami komunikacji miejskiej. Po przecięciu wstęgi przez burmistrza miasta, starostę ostrowskiego, proboszcza, przewodniczącego Rady Miasta oraz prezesa ZGKiM, nastąpił uroczysty moment poświęcenia pojazdów, a następnie inauguracyjny przejazd ulicami miasta. Następnego dnia autobusy pojechały już według rozkładu, z tym że były to darmowe, promocyjne kursy. Normalne, z biletami rozpoczęły się 2 lutego.
Autobusy komunikacji miejskiej
Przewodniczący RM J. Mincewicz i prezes ZGK W. Zadroga przecinają wstęgę
Poświęcenia pojazdów dokonał ks. E. Chmielewski