Kochamy chleb i umiemy go robić!
Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenia mają swoją ogromną wartość. Na terenach, na których jest Polska, chleb zaczęto wypiekać prawdopodobnie już w pierwszych wiekach naszej ery. W XIII wieku znano już ponad 10 gatunków chleba. Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno (nasze prababcie zapewne o tym pamiętają) formą pieczywa odświętnego był kołacz, a nie chleb. Na co dzień zamiast chleba, jeszcze w latach 50., w niektórych rejonach Polski (zwłaszcza na wschodzie) piekło się proziaki, czyli placki na sodzie, które chleb zastępowały.
Rodzaje i gatunki chleba
Rozróżnia się chleb żytni (razowy i biały), chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny.
Podstawowymi składnikami chleba są: mąka pszenna lub mąka żytnia, woda, sól oraz dodatki, na przykład drożdże lub zakwas.
W krajach północnych bardziej rozpowszechniony jest chleb żytni niż pszenny. W niektórych okolicach wypieka się także chleb z mąki jęczmiennej i owsianej, a na obszarach uprawy kukurydzy ważnym składnikiem ciasta do wypieku chleba jest mąka kukurydziana.
Święto Chleba celebrowali uczniowie kl. IIP4, którzy podczas zajęć praktycznych upiekli chleb na zakwasie, według różnych receptur i z wieloma dodatkami.
Wszyscy jednogłośnie orzekli, że jest to proces długotrwały i wymagający wiele uwagi i pieczołowitości, ale efekt w postaci pachnącego i chrupiącego chleba jest tego wart! Oto efekty pracy.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.