Już w czwartek po południu rozpoczęło się alarmowanie żołnierzy. Zgonie z wytycznymi dowództwa WOT ze stawiennictwa zostali zwolnieni żołnierze zatrudnieni w systemie ochrony zdrowia, komunikacji miejskiej, transporcie międzynarodowym oraz druhowie OSP zaangażowani w działania przeciwkryzysowe. Łącznie do brygad OT, oprócz żołnierzy zaangażowanych już w operację, przybyło dodatkowo 19 503 żołnierzy, co stanowi 84% stanów osobowych.
Przez weekend żołnierze oddziałów 5 MBOT stacjonujących w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu odbywali szkolenia ukierunkowane na nabycie kompetencji, które zostaną wykorzystane w działaniach przeciwkryzysowych. Są to szkolenia medyczne, przeciwepidemiologiczne, ale też te z topografii wojskowej na potrzeby zwiększonego zaangażowania w monitoring kwarantanny. Przeglądowi i uzupełnieniu poddano całe wyposażenie medyczne, w tym również to wydane żołnierzom OT do domu. Oprócz samych szkoleń opracowano plany służb i powołań żołnierzy do końca roku. Celem jest ich zdekonfliktowanie z osobistymi i zawodowymi zobowiązaniami żołnierzy w długookresowej perspektywie czasowej.
Żołnierzom WOT w czasie weekendowego powołania zostało też wydanych do całodobowej dyspozycji niemal 2 000 plecaków medycznych. Otrzymali je ci żołnierze, którzy posiadają kompetencje co najmniej na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zgodnie z poleceniem mają nimi dysponować w domu, pracy oraz w czasie wykonywania innych czynności codziennych, np. w szkole czy sklepie.
Dowództwo WOT szczególne docenia postawy pracodawców żołnierzy i kieruje do nich słowa żołnierskiego podziękowania, a ponadto obiecuje, że dołoży wszelkich starań, by planowane służby żołnierzy w jak najmniejszym stopniu wpłynęło na ich cywilną aktywność zawodową.
Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest blisko 250 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej. Główny wysiłek został skierowany do wsparcia służby zdrowia.
Żołnierzy z ciechanowskich pododdziałów można spotkać m.in. w szpitalach w Żurominie, Płońsku i Warszawie, gdzie oprócz wykonywania pomiaru temperatury pobierają wymazy. Terytorialsi pomagają także personelowi szpitala zlokalizowanego w Ciechanowie oraz wykonują prace administracyjne w przasnyskim i mławskim sanepidzie oraz w Departamencie Służby Zdrowia w Warszawie.
Terytorialsi z batalionu stacjonującego w Komorowie wspierają działanie punktów wymazowych w Ostrowi Mazowieckiej oraz Pułtusku, a także od niedawna rozpoczęli ponownie służby w DPS-ie w Brańszczyku.
Do pobierania wymazów zostali również skierowani żołnierze 53 Batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec. Pobierają materiał do badań oraz wspierają administrację punktów wymazowych w szpitalu w Siedlcach, Łosicach, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Można ich również spotkać w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach.
Żołnierze 54 Batalionu z Zegrza natomiast wspierają szpital w Wołominie, gdzie oprócz pobierania wymazów są również zaangażowani w zabezpieczenie szeroko rozumianej logistyki szpitala, pomiar temperatury na wejściu do placówki czy prowadzenie triażu. Zegrzyńskich terytorialsów można również spotkać w Specjalistycznej Przychodni Wojskowej i RWKL w Legionowie.
Do tej pory żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonali ponad 2600 wymazów na obecność koronawirusa,
Źródło zdjęć: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.