Kilka słów o innowacji
Uczniowie klas integracyjnych oraz uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego to dzieci, które borykają się z różnymi problemami, np. edukacyjnymi czy emocjonalnymi. Aby mogły one utworzyć zgrany zespół klasowy oraz szkolny, muszą lepiej się poznać, wzajemnie sobie zaufać, co poprawi jakość ich pracy, relacje między sobą i wychowawcami.
Głównym celem programu jest stworzenie spójnej, zintegrowanej społeczności, której członków będą łączyć silne więzi społeczne. Nauczyciele jako przewodnicy i doradcy uczniów mają za zadanie pomóc im uświadomić sobie wzajemne relacje i problemy oraz podsuwać pomysły ich rozwiązania. Poza tym uczą odpowiedzialności za siebie i grupę, otwierania się na innych, bycia tolerancyjnym, wrażliwym, a nade wszystko integrują dzieci niepełnosprawne i pełnosprawne w naturalnym środowisku rówieśniczym.
Cele innowacji
Wśród celów innowacji można wyróżnić takie jak: nabywanie kompetencji w zakresie edukacji polonistycznej oraz oddziaływanie terapeutyczne poprzez wspólną naukę i zabawę uczniów pełnosprawnych i niepełnosprawnych, szeroko rozumianą integrację środowiska szkolnego, wdrażanie do samokształcenia i docierania do informacji, kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i słuchania, kształtowanie umiejętności analizy i interpretacji tekstów, kształtowanie umiejętności tworzenia wypowiedzi ustnych i pisemnych, rozwijanie świadomości językowej i stosowanie poznanej terminologii w praktyce i tworzenie różnych form wypowiedzi zgodnie z regułami językowymi, składniowymi, ortograficznymi, interpunkcyjnymi.
Twórcze rozwiązywanie problemów
Spotkania mają charakter warsztatowy i angażują uczestników do czynnego brania udziału w zajęciach. Tematyka lekcji dotyczy przede wszystkim empatii, zrozumienia, otwarcia się na innych, roli ucznia w grupie i norm współpracy w zespole klasowym i środowisku szkolnym. Poza tym poruszane są kwestie akceptacji, radzenia sobie z problemami, pokonywania własnych słabości itp.
Prowadzące innowację to: Marta Podbielska, Magdalena Podbielkowska i Olga Nienałtowska.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.