Spisowi podlegało 831 gospodarstw zlokalizowanych na terenie gminy i wszystkie zostały spisane. Największa część rolników, bo 68,05%, spisała się za pośrednictwem wywiadów bezpośrednich z rachmistrzami. Poprzez samospis udział w spisie zakończyło 19,82% rolników, natomiast przez telefon spisało się 12,13%.
Powszechny spis rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Dzięki uzyskanym podczas spisu informacjom lokalne, regionalne i krajowe instytucje mogą prowadzić działania wspierające rolników, tworzyć strategie wspierające społeczności wiejskie, podejmować skuteczne decyzje zapewniające bezpieczeństwo żywnościowe - decyzje ważne dla wszystkich. Dane spisowe są kluczowe podczas ustalania unijnych dopłat dla rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.
Realizacją spisu rolnego kierowali kolejno: generalny komisarz spisowy - prezes GUS,, zastępca generalnego komisarza spisowego - dyrektor Centralnego Biura Spisowego, wojewódzki komisarz spisowy - wojewoda w wojewódzkim biurze spisowym, którego zastępuje dyrektor właściwego urzędu statycznego; gminny komisarz spisowy - wójt w gminnym biurze spisowym.
Jednostkami powołanymi do realizacji prac spisowych były: Centralne Biuro Spisowe, wojewódzkie biura spisowe i gminne biura spisowe, które m.in.: zapewniały stanowiska do dokonania spisu, organizowały nabory na rachmistrzów i brały udział w szkoleniach rachmistrzów/egzaminach i przygotowaniu do wykonywania czynności spisowych oraz współdziałały w popularyzacji spisu rolnego.
Członkowie Gminnego Biura Spisowego w Andrzejewie kierują szczególne podziękowania do mieszkańców gminy Andrzejewo za współpracę i aktywny udział w spisie. Dane pozyskane dzięki zaangażowaniu mieszkańców posłużą w dokonaniu diagnozy bieżącej sytuacji polskiego rolnictwa. Słowa podziękowania kierują też w stronę rachmistrzów spisowych, którzy w tak trudnym czasie realizowali zadania, jakie stawiał przed nimi PSR 2020.
Jednocześnie członkowie biura informują, że w przyszłym roku odbędzie się narodowy spis powszechny ludności i mieszkań - w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Podobnie jak spis rolny będzie on obowiązkowy.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.