Wsiadając za kierownicę, pamiętajmy: o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz z szyb (tak, aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia), zaplanowaniu podróży (w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź chociaż 10 minut wcześniej, niż pierwotnie miałeś zamiar), bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, dostosowaniu prędkości do swoich umiejętności oraz warunków panujących na drodze, zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu, unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować pulsacyjnie), o tym, by nie wykonywać gwałtownych manewrów, decyzję dotyczące manewrów wyprzedzania czy wymijania podejmować ze szczególną rozwagą, odpowiednio je wcześniej sygnalizując, i zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.
To właśnie w rejonach przejść dla pieszych kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierujący powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego, jak również tych, którzy bez elementu odblaskowego, będąc w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni.
Policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Muszą oni zdawać sobie sprawę z pewnej sprawy: by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd, a zwykłe przejście przez jezdnię nie zakończy się poważnymi obrażeniami czy nawet śmiercią. Dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Kamizelki, latarki, parasolki czy odblaski na rękę sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.
Funkcjonariusze z KPP w Ostrowi Mazowieckiej apelują, by w trudnych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność. Dzięki temu każdy bezpiecznie dotrze do celu podróży.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.