Wsparcie inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej to propozycja pomocy finansowana z budżetu PROW na lata 2014-2020. W ramach tego działania o pomoc mogą wystąpić rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 sztuk świń lub zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4. "Zachowanie lokalnych ras świń" i chcą wykonać inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się ASF-u. Na tego typu przedsięwzięcia mogą otrzymać maksymalnie 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW na lata 2014-2020, a wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację takiej inwestycji.
Pomoc można otrzymać na: utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenie do dezynfekcji i wykonanie inwestycji, dzięki której trzoda chlewna będzie utrzymywana w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach z osobnym wejściem, niełączących się z pomieszczeniami, w których znajdują się inne zwierzęta. Wsparcie może być również przyznane na wykonanie ogrodzenia chlewni. Wówczas pomoc przyznaje się w formie standardowych stawek jednostkowych w wysokości 80% kwoty stanowiącej sumę: iloczynów standardowych stawek jednostkowych i, odpowiednio, długości planowanego ogrodzenia, liczby bram i liczby furtek oraz kosztów ogólnych, nieprzekraczających 10% kosztów poniesionych na realizację tej operacji.
Drugą grupą, do której kieruje się pomoc w ramach wsparcia na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej, są spółki wodne lub związki spółek wodnych, w których większość członków stanowią rolnicy posiadający grunty rolne. Pomoc jest udzielana na inwestycje w sprzęt zmechanizowany służący do utrzymania w dobrym stanie urządzeń melioracji wykorzystywanych do celów ochrony gospodarstw przed skutkami powodzi, podtopień lub deszczu nawalnego. Maksymalna wysokość wsparcia to 1 mln zł w całym okresie realizacji PROW na lata 2014-2020. Limit dofinansowania wynosi 80% kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji. Pieniądze można wykorzystać na zakup np.: koparek, ciągników, rębaków, kos spalinowych czy kosiarek samojezdnych.
Wnioski o przyznanie pomocy można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR, poprzez platformę e-PUAP lub przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.