Do Muzeum Domu Rodziny Pileckich trafiła unikatowa kolekcja

Dodano: 8 stycznia 2021 08:48, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Miłosz Magrzyk

Ostrowskie muzeum realizuje swoją misję, czyli prowadzi działalność statutową, która dotyczy m.in. pozyskiwania i gromadzenia zbiorów.
Ze względu na zasoby archiwalne Muzeum Dom Rodziny Pileckich rok 2019 zakończyło niebywałym sukcesem. Zasoby powiększono bowiem o jeden z najcenniejszych i największych znanych pracownikom instytucji zbiorów - archiwum po śp. Mieczysławie Bartniczaku. Zawiera on ważne materiały o historii lokalnej i regionalnej. Zbiór ten stanowi ponad 150 teczek tematycznych, a jego część będzie prezentowana na ekspozycji stałej.

REKLAMA



Rok 2020 muzeum również zakończyło sukcesem, jeśli chodzi o obszar pozyskiwania zbiorów muzealnych. Po rozmowach i negocjacjach trwających od sierpnia muzeum zakupiło od spadkobierców znanego kolekcjonera, śp. Henryka Osowskiego, unikatową kolekcję fotografii, pocztówek, dokumentów i wydawnictw dotyczących historii lokalnej.

Dokumentacja fotograficzna stanowi zasadniczo największą część zakupionej kolekcji, m.in. pochodzącą z okresu okupacji Królestwa Polskiego przez Rosję do 1915 roku, związaną z funkcjonowaniem Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, przedstawiającą życie społeczne w Ostrowi w okresie 1918-1939 oraz obrazy miasta. W zbiorze znajdują się fotografie z okresu II wojny światowej (z lat 1939-1943), ale także z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Kolekcja obrazuje rożne - głównie militarne - dzieje Ostrowi Mazowieckiej i regionu w okresie XIX - XX wieku. Stanowi, w kontekście działalności statutowej muzeum, materiał uzupełniający do badań i wydawnictw oraz do organizacji wystaw tematycznych dotyczących SPP w Komorowie, okupacji hitlerowskiej na tych terenach, urbanistyki z uwzględnieniem zmian własnościowych budynków i w mniejszym zakresie życia społeczno-politycznego. Warto zwrócić uwagę, że fotografie miasta i regionu występują sporadycznie w zasobach archiwów państwowych.

Henryk Osowski urodził się 16.09.1962 r. w Wysokiem Mazowieckiem. Mieszkał we wsi Tybory Trzcianka, gdzie jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Jabłonce Kościelnej, a następnie do Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Zambrowie. W 1985 r. ukończył Studium Nauczycielskie w Łomży. We wrześniu 1985 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Gostkowie, gdzie uczył historii oraz wychowania fizycznego. Na początku lat 90. przejął gospodarstwo rolne po rodzicach w Tyborach Trzciance. Od najmłodszych lat uwielbiał czytać. Był miłośnikiem i znawcą przyrody, jednak jego największą pasją była historia, zwłaszcza ta dotycząca regionu. Posiadał ogromną wiedzę i materiały źródłowe na temat historii obszaru gminy Wysokie Mazowieckie oraz Zambrów. W swojej pasji wspierał działalność instytucji promujących historię regionalną. Jego pasją było kolekcjonowanie starych dokumentów, fotografii, pocztówek związanych zwłaszcza z dawnym województwem łomżyńskim, ale także Ostrowią Mazowiecką.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich realizuje swoją misję, czyli prowadzi działalność statutową, która dotyczy m.in. pozyskiwania i gromadzenia zbiorów. Instytucje, urzędy, struktury wojskowe, jak również aktywne zawodowo i społecznie osoby prywatne wytwarzały i gromadziły różnego rodzaju dokumentację, która w części została zabezpieczona przez archiwa, biblioteki, muzea i inne struktury państwowe, a w części uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu i pozostała w rękach prywatnych.

Dotychczas muzeum przeprowadziło kwerendy w instytucjach, w kraju i za granicą dotyczące pozostałości źródłowej nt. rodzin Pileckich i Ostrowskich oraz Ostrowi Mazowieckiej i bliskiego Komorowa. Od początku swojej działalności instytucja pozyskała, a tym samym uchroniła od zapomnienia czy też przed rozproszeniem, wiele cennych materiałów źródłowych. Zasoby muzeum tworzą archiwalia zdobyte w postaci darowizn, depozytów czy też zakupów aukcyjnych bądź dużych archiwów pochodzących z rąk prywatnych.



Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Podejmij wyzwanie. Polub czytanie

7 stycznia 2021, Miłosz Magrzyk

Wyzwanie mogą podjąć zarówno dzieci, jak i dorośli.

Ostrowianie i nie tylko świętowali niepodległość

6 stycznia 2021, MBP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Zaproponowane działania miały wzbudzić w biorących w nich udział mieszkańcach miejscowości wchodzących w skład powiatu ostrowskiego chęć lepszego poznania historii regionu i zainspirować do skorzystania z bogactwa lokalnej kultury.

Bezpieczeństwo podczas ferii

3 stycznia 2021, SP nr 1, red. Miłosz Magrzyk

Nauczyciele SP nr 1 przypominają uczniom o tym, że podczas wypoczynku należy zachować ostrożność.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]