Pamiętajmy, aby absolutnie nigdy nie podawać przez telefon haseł i kodów do rachunku bankowego, nie informować o wysokości posiadanych oszczędności, trzymanych na przykład, banku itp. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy tylko po to, by przelać żądane kwoty na wskazywane przez "fałszywego funkcjonariusza/funkcjonariuszkę" rachunek bankowy. Oszuści mogą namawiać swoje ofiary także do zaciągnięcia kredytu.
Nie ulegajmy presji czasu, którą oszuści nas nas wywierają. Pamiętajmy, że funkcjonariusze policji/CBA nigdy w rozmowie telefonicznej nie informują o prowadzonych działaniach i nie proszą o współpracę polegającą na przekazywania informacji czy przesyłaniu na wskazane konto bankowe zgromadzonych przez nas czy naszych bliskich oszczędności.
Jeżeli odbierzemy telefon od "policjanta"/"funkcjonariusza CBA", który poinformuje nas o prowadzonych działaniach i poprosi o współpracę, będzie to próba oszustwa. Pamiętajmy, że przed wybraniem numeru 112 należy najpierw prawidłowo rozłączyć się z rozmówcą. Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli mamy jednak wątpliwości, czy zadzwonić na policję, nie wiemy, jakie powinniśmy podjąć kroki, o dziwnym telefonie powiedzmy bliskiej osobie.
Policjanci proszą mieszkańców powiatu ostrowskiego, aby zgłaszali każdy kontakt, w przypadku którego zachodzi podejrzenie, iż była to próba oszustwa. O sprawie należy poinformować dyżurnego KPP w Ostrowi Mazowieckiej, dzwoniąc pod numer 47 704 42 00. Można zatelefonować także pod numer 112. O zagrożeniu rozmawiajmy z bliskimi, m.in. rodzicami i dziadkami.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.