Mazowsze odpowiedzialne wobec pandemii

Dodano: 2 lutego 2021 08:49, Autor: PSSE w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Kontrole prowadzone przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w województwie mazowieckim potwierdzają stosowanie się do antyepidemicznych obostrzeń.
Od kilkunastu dni poziom zachorowań w Polsce stopniowo obniża się. Ministerstwo Zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej oceniło ten stan jako wynik dyscypliny społecznej, której poddali się Polacy w okresie feryjnym. Mimo trudności większość społeczeństwa zachowywała się odpowiedzialnie i to przyczyniło się do stabilizacji i pewnego wyhamowania liczby nowych zakażeń. W całym kraju odnotowano blisko 10 tys. mniej hospitalizacji z powodu COVID-19 niż w miesiącach jesiennych poprzedniego roku. Sytuacja pozwala rozważać stopniowe i delikatne luzowanie obowiązujących obecnie obostrzeń. Nie czekając na decyzje w tej sprawie, w wielu miejscach Polski zdeterminowani przedsiębiorcy ponownie otwierają swoje biznesy, łamiąc antyepidemiczne zakazy.

REKLAMA



Eksperci apelują, by działalności jeszcze nie wznawiać. Wdrożone działania przeciwepidemiczne uwzględniają analizę sytuacji nie tylko w kraju, ale i w wielu krajach europejskich. Zdecydowane stanowisko w sprawie prezentują służby państwowe. Osoby, które łamią przepisy, muszą być przygotowane na konsekwencje. Kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współudziale funkcjonariuszy policji mogą skończyć się nie tylko pouczeniem i przestrogą, ale także karą w wysokości nawet 30 tys. zł.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne województwa mazowieckiego od początku tego roku (po wprowadzeniu już dodatkowych obostrzeń) wskazują jednak na przestrzeganie obostrzeń przez mazowieckich przedsiębiorców.

W okresie od 1-24.01.2021 r. w samej branży gastronomicznej przeprowadzono łącznie 602 kontrole mające na celu weryfikację przestrzegania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19. Kontrole zostały przeprowadzone samodzielnie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej bądź z udziałem funkcjonariuszy Policji. Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w 6 obiektach nałożono 7 grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne.

Na terenie powiatu ostrowskiego przeprowadzono łącznie 93 kontrole obiektów gastronomicznych, hoteli, solariów, galerii handlowych. Przeprowadzone kontrole nie wykazały łamania ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19. Przedsiębiorcy działający na terenie powiatu wykazali się odpowiedzialnością wobec zagrożenia w stanie epidemii, przyczyniając się do ograniczenia jej rozprzestrzeniania.

- Rozumiemy ogromną determinację i niejednokrotnie rozpacz przedsiębiorców wynikające z utrzymujących się obostrzeń i zakazów uruchomienia działalności - mówi dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Trzeba jednak zrozumieć, że wprowadzone ograniczenia pomagają zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Naszym celem nie jest karanie i nękanie przedsiębiorców grzywnami czy mandatami. Jako Inspekcja Sanitarna stoimy jednak na straży zdrowia publicznego obywateli i w przypadku, gdy dochodzi do łamania przepisów dotyczących ograniczenia epidemii, musimy podejmować zdecydowane działania zgodne z procedurami opisanymi w przepisach prawa. W tym miejscu pragnę podziękować przedsiębiorcom i mieszkańcom Mazowsza za dotychczasowe wysiłki w okazaniu zrozumienia działań, jakie prowadzą powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Apeluję również: wytrwajmy! Dla nas wszystkich! Dla naszego zdrowia! - dodaje Rzodkiewicz.

Powinniśmy z dużą dozą pokory i ostrożności podchodzić do tego, co nas otacza. Z doniesień ekspertów polskich i zagranicznych analizujących rozprzestrzenianie się wirusa w populacji ludzkiej wynika jednoznacznie, że zamknięte pomieszczenia, w których przebywa większa liczba osób, takie jak: lokale, restauracje, hotele, w których odbywają się spotkania towarzyskie, to są te miejsca, gdzie to zagrożenie jest największe. Nowe mutacje koronawirusa cechuje zwiększona transmisja.

W Polsce wciąż lockdown nie jest tak ostry jak w sąsiednich krajach. Drakońskie obostrzenia wobec mieszkańców zaczęły od czwartku, 28 stycznia, obowiązywać na Słowacji, gdzie nie można wyjść na zewnątrz bez posiadania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19. W Niemczech głęboki lockdown obowiązuje do połowy lutego. Dyscyplina w przestrzeganiu narzuconych obostrzeń oraz rozwijający się Narodowy Program Szczepień pozwolą zapanować nad epidemią i zbliżyć się do dni, kiedy znów będziemy żyć i pracować "normalnie". Tymczasem przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta w największym stopniu, mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, na przykład do 31 stycznia można było składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020.

W czwartek ogłoszono, że od 1 lutego br. otwarte zostaną galerie handlowe i instytucje kultury typu galerie sztuki i muzea z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego (dezynfekcja, dystans - 1 osoba na 15 m kw., obowiązkowe maseczki). Zniesione zostają tzw. godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia wprowadzone pod koniec grudnia zostają przedłużone do 14 lutego br. (szczegółowa lista obostrzeń na https://www.gov.pl/web/gis lub/i https://www.gov.pl/web/koronawirus).

Na terenie województwa mazowieckiego od 1 lutego działalność mogło wznowić 81 galerii handlowych. Bądźmy odpowiedzialni i podejmujmy takie działania, aby służyły one zdrowiu naszemu i naszych bliskich - sąsiadów, znajomych, współmieszkańców.

Wszelkie informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej:

- https://www.gov.pl/web/gis,

- https://www.gov.pl/web/koronawirus,

- https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-przestrzegac-przepisow-szczegolnych/tarcza-6-0-nowe-wsparcie-dla-wybranych-branz.



Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Powiat ostrowski. Najnowsze dane dotyczące występowania koronawirusa

1 lutego 2021, Miłosz Magrzyk

Sprawdź, jak przedstawia się sytuacja epidemiczna.

COVID-19. Sytuacja w powiecie ostrowskim

29 stycznia 2021, Miłosz Magrzyk

Sprawdź, ile kolejnych przypadków zakażeń zanotowano.

Powiat ostrowski. Dane dotyczące występowania koronawirusa

25 stycznia 2021, Miłosz Magrzyk

Sprawdź, ile kolejnych przypadków zakażeń zanotowano.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]