Wystawa prac Rafała Strenta

Dodano: 4 lutego 2021 14:56, Autor: Galeria Jatki, red. Miłosz Magrzyk

Zobacz dzieła przesiąknięte domowym ciepłem.
Rafał Strent to artysta urodzony w 1943 r. w Łucku na Wołyniu. W roku 1972 ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja; aneks z grafiki artystycznej u prof. Haliny Chrostowskiej. Do 1990 r. przewodniczący Solidarności, przez 2 kadencje dziekan Wydziału Grafiki (do emerytury prof. zwyczajny w macierzystej uczelni, obecnie zatrudniony w będącej pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie). Były przewodniczący Sekcji Sztuki Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wiceprzewodniczący Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, były członek Komisji Nagród Prezesa Rady Ministrów, były członek kapituły Nagrody C.K. Norwida, współtwórca konkursu Grafika Warszawska, wiceprzewodniczący akredytowanej przy UNESCO Polskiej Sekcji AIAP etc.

REKLAMA



Doświadczenie dydaktyczne poza Warszawą zdobywał w miejscowościach takich jak: Poznań (Polska), Brighton (Wielka Brytania), Milwaukee (USA), Herford i Trewir (RFN), Częstochowa (Polska). Uczestnik setek sądów konkursowych w kraju i poza nim - ostatnio na przełomie listopada i grudnia 2016 r. w 17. Azjatyckim Biennale Sztuki w Dhace (Bangladesz).

Autor ok. 80 indywidualnych wystaw malarstwa, grafiki i rysunku w kraju i poza granicami, uczestnik ok. 350 wystaw zbiorowych, laureat nagród i wyróżnień artystycznych m.in. w Luksemburgu (Musee 2000), Międzynarodowego Biennale Grafiki w Sofii, Międzynarodowego Biennale Grafiki w Wiedniu, Międzynarodowego Grand Prix Sztuki Współczesnej w Monte Carlo, Nagrody Ministra Kultury RP za działalność twórczą itp.

Edukację zaczął od elektroniki. Pracował w cegielni, na budowie i u ogrodnika. Produkował radiostacje do czołgów i urządzenia radarowe, naprawiał elektrowozy i telewizory, grał w zespole jazzowym i oświetlał scenę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pokrętną drogą dotarł do sztuki, w której poczuł się jak w domu. Malarstwo, grafika i rysunek to dość dużo, aby wyrazić "drżący blaskami kosmos" (Gombrowicz - "Dzienniki"). Za radą prof. Haliny Chrostowskiej starannie notował wszystkie sukcesy, udział w konkursach, wystawach, działania organizacyjne w ZPAP itd.

Oto bardzo skrócony spis miejscowości, gdzie pokazywał swoje prace: Dzierżoniów, Warszawa, Tunis, Ursus, Łódź, Kopenhaga, Nevres, Mediolan, Luanda, Maputo, Epinal, Kraków, Barcelona, Pamplona, Sofia, Praga, Clermont-Ferrand, Ałma Ata, Sopot, Pecs, Toruń, Kecskemeth, Blois, Grasse, Madryt, Poznań, Toruń, Kilonia, Gdańsk, Szczecin, Barcelona, Kopenhaga, Wrocław, Buenos Aires, Ułan Bator, Słupsk, Nakskov, Sztokholm, Turku, Monte Carlo, Berlin, Cieszyn, Ankara, Istambuł, Norrkoeping, Duesseldorf, Londyn, Sopot, Szczecin, Caracas, Hamburg, Edmonton, Radom, Monte Carlo, Lizbona, Porto, Paryż, Nowy Jork, Evora, Kalisz, Kair, Alger, Haga, Koszalin, Chiba, Nara, Fukuoka, Okinawa, Hawana, Sztokholm, Olsztyn, Przemyśl - itd. aż do końca 1981 roku, kiedy lepiej było nie notować swoich zaangażowań [----][Dziennik Ustaw nr 20, poz. 99 art. 2 p. 2].

Otrzymane nagrody i wyróżnienia:

- 1987, 1993, 1995, 1996, 2002 - Nagroda Rektorska ASP w Warszawie

- 2003 - Nagroda Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu

- 2003 - Nagroda Indywidualna Ministra Kultury (za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne),

- 2004 - Złoty Krzyż Zasługi RP,

- 2004 - Dyplom Honorowy Ministra Kultury Republiki Bułgarii (za popularyzację bułgarskiej kultury),

- 2005 - Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury" Ministerstwa Kultury,

- 2005 - Medal Stulecia ASP w Warszawie,

- 2010 - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (za działalność na rzecz szkolnictwa artystycznego),

- 2012 - Nagroda Indywidualna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (za osiągnięcia organizacyjne),

- 2013 - Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis",

- 2018 - "Srebrna Laska" - honorowe wyróżnienie Towarzystwa Przyjaciół ASP w Warszawie,

- 2018 - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Osoby, które chcą odwiedzić galerię sztuki zlokalizowaną przy ul. Pocztowej 12 w Ostrowi Mazowieckiej, powinny pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

- wystawę może zwiedzać jednocześnie maksymalnie 12 osób,

- zwiedzający powinni utrzymywać dystans,

- zwiedzający powinni mieć maseczki zasłaniające nos i usta,

- przy wejściu do galerii jest dostępny płyn do dezynfekcji.





Źródła zdjęć: MDK i Jatki

Zobacz również

Funkcjonariusze kontrolują dzikie lodowiska

4 lutego 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Kontrole przeprowadzają po to, by zapobiec tragediom.

Nagroda za osiągnięcia artystyczne (zdjęcia)

3 lutego 2021, Teatr Scena Kotłownia, red. Miłosz Magrzyk

Laureatem dorocznej nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej dla powiatu ostrowskiego 2020 został Stefan Werner.

29. Finał WOŚP w Ostrowi. Ile pieniędzy zebrano? (aktualizacja)

1 lutego 2021, Miłosz Magrzyk

Niedziela, 31 stycznia, była dniem z pewnością wyjątkowym dla wielu osób.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]