Pomysł na stworzenie Festiwalu Piosenki Filmowej narodził się w 2005 r., po kolejnej edycji Ostrowskiego Festiwalu Piosenki, który był organizowany przez Miejski Dom Kultury w Ostrowi od kilku lat. Festiwal ten odbywał się od początku w sali kina Ostrovia, które jest jedną z form działalności MDK. Kino to, będąc małym kinem lokalnym z wyjątkową atmosferą, natchnęło pracowników MDK do podjęcia decyzji o organizacji festiwalu piosenki, którego temat wiązałby się z miejscem, w którym się on odbywa. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w maju 2006 roku. Jeśli chodzi o festiwale w tamtym czasie, tematyka piosenki filmowej była wyjątkowa.
W ciągu kilkunastu lat cele festiwalu znacznie się rozszerzyły. Festiwal nadal stanowi inspirację oraz motywację dla uzdolnionej wokalnie młodzieży z powiatu ostrowskiego do rozwijania swoich umiejętności oraz daje możliwość porównania własnych umiejętności z umiejętnościami innymi uczestnikami. Obecnie poszerza również horyzonty muzyczne poza wszechobecne współcześnie w Internecie gatunki muzyki komercyjnej. Promuje dorobek uznanych polskich kompozytorów i autorów tekstów, a także najzdolniejszych młodych wokalistów w regionie (wybrani laureaci dostają przepustkę do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej "Soundtrack" w Łomży).
Opiekunów uczestników festiwal motywuje do wspierania podopiecznych w rozwijaniu ich talentu. Daje okazję do wymiany doświadczeń w pracy z artystycznie uzdolnioną młodzieżą - zarówno pomiędzy instruktorami, jak też w rozmowach z jurorami, których członkami są uznane autorytety muzyczne z regionu oraz artyści uważani za wybitne osobowości sceniczne w kraju. Członkami jury byli dotychczas m.in.: Jerzy Filar, Wojciech Dmochowski, Wiesław Tupaczewski, Michał Rudaś, Katarzyna Rościńska i Hania Stach.
Festiwal promuje dorobek polskiej kinematografii od momentu pojawienia się pierwszych polskich filmów dźwiękowych w latach 30. XX wieku do czasów współczesnych. Dla młodzieży jest to często pierwsza okazja do zetknięcia się ze spuścizną kina przedwojennego. Dzięki przebojom, które do czasów współczesnych żyją własnym życiem, skłania, zarówno uczestników podczas poszukiwania repertuaru, jak i publiczność do odkrywania filmów, do których te piosenki skomponowano, a które bardzo często zostały uznane za dzieła ważne w historii Polski, poznawania sylwetek ich twórców i ich pozostałego dorobku.
Tegoroczny "MikroFilm" ze względu na pandemię będzie miał nietypową formułę. Zgłoszenia online są przyjmowane do 5 marca 2021 roku. Karta zgłoszenia oraz szczegóły dotyczące festiwalu są dostępne na stronie https://mdkostrowmaz.pl/aktualnosc-1245-2021.html.
Źródła zdjęć: https://pixabay.com/pl/ i MDK
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.