Oddajesz więcej, niż pożyczasz
Za wyjątkiem darmowych, promocyjnych chwilówek wszystkie inne pożyczki gotówkowe na dowolny cel są obłożone dodatkowymi opłatami. Mówiąc krótko: oddajesz wyższą kwotę, niż pierwotnie pożyczasz. Rzecz jasna warunki spłaty powinny być bardzo czytelne i jasne dla obu stron. Masz prawo wiedzieć, ile, co do grosza, będziesz oddawać bankowi, firmie pożyczkowej lub SKOK-owi.
Oto podstawowa rada: dokładnie czytaj umowy, załączniki oraz regulaminy. Nie zrażaj się ich objętością czy formą graficzną. Nawet jeśli jest to czasochłonne lub wymaga doprecyzowania pojęć albo kwot - zrób wszystko, aby uniknąć sytuacji, w której nie wiesz, ile masz oddać i do czego tak naprawdę zobowiązuje cię podpisana umowa.
Pierwszym sygnałem, jak wygląda zależność pomiędzy pożyczaną kwotą a całkowitym kosztem pożyczki, jest RRSO - rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ten wskaźnik jest obowiązkowo przytaczany w materiałach reklamowych czy wszelkiego rodzaju zestawieniach, np. pod adresem http://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-60-dni-ja-dostaniesz - w artykule dotyczącym pożyczek udzielanych na 60 dni.
Koszty pożyczki - za co płacimy?
Najważniejszy z perspektywy pożyczkobiorcy jest całkowity koszt pożyczki, a więc suma wszystkich opłat, które trzeba ponieść w zamian za udzielone środki. Sama kwota pożyczki, np. 2000 zł, jest nazywana kapitałem. Do niego doliczane są odsetki, czyli oprocentowanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odsetki nie mogą być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej podawanej przez Narodowy Bank Polski (NBP).
Na odsetkach nie kończą się jednak koszty pożyczki. I właśnie dlatego należy uważać na dodatkowe opłaty. Jakie? To kwestia indywidualnych regulacji i praktyk banków, SKOK-ów lub firm pożyczkowych. Tym bardziej warto uważnie czytać wszelkie reklamy czy rankingi. Najczęstsze dodatkowe opłaty pożyczek gotówkowych na dowolny cel to:
- prowizja, która jest naliczana za sam fakt udzielenia pożyczki i odbierana w pierwszej racie lub rozłożona na wiele płatności,
- opłata przygotowawcza, która zgodnie z nazwą jest dodawana do kosztów w zamian za przygotowanie umowy,
- kara za przekroczenie terminu spłaty, czyli płatność za każdy dzień opóźnienia,
- składka ubezpieczeniowa chroniąca interes pożyczkodawcy w razie niewypłacalności klienta na skutek śmierci, kalectwa czy niezdolności do wykonywania pracy zarobkowej.
W trakcie przeglądania ofert na rynku pożyczkowym dostrzeżesz takie, w których jest mowa o braku prowizji czy innej, dodatkowej opłaty. Warto uważać na podobne zachęty, ponieważ niejednokrotnie pożyczkodawcy rekompensują sobie tę promocję podwyższaniem innych opłat, ostatecznie "wychodząc na zero" lub wręcz narzucając klientowi jeszcze wyższe koszty niż konkurencja niestosująca podobnych zabiegów.
Sprawdzaj koszty pożyczek
Podsumowując, oprócz pożyczonego kapitału i odsetek doliczane są inne opłaty, których wysokość koniecznie trzeba poznać przed podpisaniem umowy. A jeśli szukasz niewielkiej i szybkiej pożyczki, na dodatek darmowej dla nowych klientów, sprawdź ofertę chwilówek na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/nowe-pozyczki-chwilowki/.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.