Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie, jako osobną polisę, lub nabyć je wraz z ubezpieczeniem nieruchomości, które obejmuje wtedy zarówno dom, jak i ogród. Pierwszy rodzaj polisy skierowany jest do tych osób, które posiadaj niezabudowaną działkę z ogrodem. Drugi natomiast do właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych.
Zainteresowane osoby muszą więc zapoznać się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych i zastanowić się, która z nich jest najbardziej korzystna. Na koniec pozostaje jedynie wybrać zakres ochrony, wysokość sumy gwarancyjnej i opłacić składkę. Oczywiście należy też zapoznać się z warunkami umowy, wypłaty odszkodowania i wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Ile kosztuje ubezpieczenie ogrodu?
Cena polisy to koszt około 100-300 zł za rok. Oczywiście nie jest to kwota ostateczna, bowiem można kupić i droższe ubezpieczenia. Ich cena zależy od wielu czynników na które składają się zarówno cechy ogrodu, jak i oczekiwania jego właściciela. Jeśli ubezpieczenie ogrodu wchodzi w zakres ubezpieczenia domu, jego koszt będzie zależny od niego i może wynieść kilkaset złotych lub więcej.
To, ile kosztuje ubezpieczenie ogrodu, zależy między innymi od takich czynników jak:
- rozmiar ogrodu - im większy, tym wyższy koszt składki,
- lokalizacja - jeśli ogród znajduje się na obszarze zagrożonym np. powodzią, stawka polisy wzrośnie,
- obecność zabudowy na terenie ogrodu - jeśli stoją w nim np. altany, cena polisy może być większa,
- konstrukcja zabudowy ogrodowej - im bardziej palna, tym droższa polisa.
Co obejmuje ubezpieczenie ogrodu?
Ogród to oczywiście nie tylko drzewa, krzewy i rośliny zielne, ale także wspomniana już zabudowa. Mogą się na nią składać altany, składziki, grill i kominek czy wyposażenie placu zabaw. Wszystkie one mogą zostać objęte ubezpieczeniem ogrodowym. Co więcej, w jego zakresie zmieszczą się także meble ogrodowe, ogrodzenia, studnie, sadzawki a nawet chodnik.
Podobnie jak w przypadku nieruchomości, ubezpieczenie obejmuje zarówno elementy stałe jak i ruchomości (o ile oczywiście zdecydujemy się na polisę o takim zakresie). Jednym słowem - właściciel ogrodu sam decyduje, jakim zakresem ochrony jest zainteresowany. Swoje oczekiwanie powinien jednak skonfrontować z warunkami ubezpieczenia zapisanymi w OWU.
Co z roślinami?
Dla wielu osób ogród to nie tylko miejsce gdzie można wypocząć, ale także obszar upraw wielu ciekawych roślin, niekiedy egzotycznych. Hobbyści całymi dniami mogą oddawać się ich przycinaniu i rozsadzaniu, czerpiąc z tego przyjemność. Niektóre ogrody to prawdziwe dzieła a jednocześnie miejsce cennych kolekcji roślin.
Sprawdźmy więc, w jakim zakresie polisa chroni nasze rośliny i czy przypadkiem nie będziemy musieli dokupić dodatkowej, o lepszym zakresie ochrony, dedykowanej tylko i wyłącznie roślinom ogrodowym. Pamiętajmy też, że w polisie ogrodowej ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za złą pielęgnację naszych roślin, ale za ich zniszczenie w skutek pożaru, powodzi czy aktów wandalizmu.
O czym pamiętać?
Towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie chciało wypłacić nam odszkodowania, jeśli do uszkodzeń w ogrodzie dojdzie z naszej winy (pożar po niedogaszonym grillu, uszkodzenie domku letniskowego na skutek jego nieogrzewania, zniszczenia po spożyciu alkoholu itp.). Dlatego też pamiętajmy, aby realizować wszystkie nakazy ze strony ubezpieczyciela, bowiem ich zaniechanie będzie podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.