Funkcjonariusze przypominają o odpowiednim wyposażeniu jednośladu oraz przepisach ruchu drogowego obowiązujących rowerzystów.
Przed wyjazdem pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego roweru, m.in. oświetlenia, hamulców oraz stanu ogumienia. Kamizelka odblaskowa dodatkowo zaznaczy naszą obecność na jezdni. Rowerzysta powinien poruszać się ścieżką dla rowerów, a w przypadku jej braku - prawą stroną jezdni.
Pamiętajmy ponadto o tym, że zabroniona jest jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu - chyba że nie utrudnia ruchu innym albo nie zagraża bezpieczeństwu innym użytkownikom drogi. Co więcej, korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem dozwolone jest tylko wtedy, gdy: osoba pełnoletnia opiekuje się dzieckiem w wieku do lat 10 kierującym rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi min. 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów bądź pogoda zagraża bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (opady śniegu, wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) - wówczas kierujący rowerem ustępuje miejsca pieszym i zachowuje szczególną ostrożność.
Pamiętajmy, że zabroniona jest jazda rowerem: po autostradach i drogach ekspresowych, po przejściu dla pieszych (należy zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad), po jezdni - jeżeli jest wyznaczona ścieżka rowerowa lub jest pobocze, bez trzymania min. 1 ręki na kierownicy i nóg na pedałach.
Ponadto osobie poruszającej się rowerem nie wolno "czepiać się pojazdów", holować innego rowerzysty lub osoby jadącej na rolkach lub deskorolce, przewozić innej osoby na rowerze jednoosobowym, rozmawiać przez telefon, trzymając go w dłoni, jechać po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków.
Dzieci do lat 7 można przewozić w specjalnym foteliku bądź w specjalnej przyczepce ciągniętej przez rower. Dzieci, które ukończyły 10 lat, mogą zaś ubiegać się o kartę rowerową upoważniającą do jazdy rowerem po drodze publicznej. Rodzice pozwalający na jazdę rowerem po ulicy dzieciom bez karty rowerowej wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością za ich zdrowie, a nawet życie.
W Ostrowi Mazowieckiej w ostatnim czasie powstało wiele ścieżek rowerowych. Policja przypomina, że zgodnie z oznakowaniem poziomym obowiązuje na nich ruch prawostronny. Pamiętajmy, że jeżeli droga rowerowa prowadzi przez jezdnię obowiązuje taka sama zasada jak na przejściu dla pieszych, tzn. przed wjazdem rowerzysta ma obowiązek zatrzymać się i dopiero wtedy, gdy upewni się że nie nadjeżdża auto, może przejechać. Rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero w momencie, gdy znajduje się na przejeździe.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach ruchu drogowego - tak, aby każda wycieczka skończyła się bezpiecznym powrotem do domu i miłymi wspomnieniami.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.