Szkoła branżowa to najlepszy wybór na przyszłość? Sprawdź, jak "dualność" zmienia wszystko (zdjęcia)

Dodano: 12 kwietnia 2021 08:33, Autor: Dualna Ostrów, artykuł sponsorowany

To system, na którym zyskuje każda ze stron - szkoła solidnego partnera w postaci firmy, przedsiębiorstwo zaś możliwość kształcenia przyszłych specjalistów.
Dualność, czyli szkoła i firma grają do jednej bramki

Dualne kształcenie zawodowe jest systemem opartym na ścisłej współpracy szkoły i przedsiębiorstwa. Celem takiego współdziałania jest wykształcenie młodego pokolenia specjalistów z różnych dziedzin technicznych, którzy będą gotowi sprostać wyzwaniom, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie.

REKLAMA



Szkoła jest najlepszym miejscem do zdobycia wiedzy podręcznikowej. Przedsiębiorstwo natomiast dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi i inteligentnymi urządzeniami, dlatego idealnie sprawdzi się w roli ośrodka kształcenia praktycznego.

W systemie dualnym szkoła i firma wzajemnie uzupełniają swoje działania i wypełniają lukę w procesie edukacji. Jest to strategia "win-win", gdzie wygrywa każda ze stron. Szkoła zyskuje solidnego partnera w postaci firmy, przedsiębiorstwo kształci przyszłych specjalistów w sposób nowoczesny i według obecnie obowiązujących standardów. Uczniowie za to mogą być spokojni o jakość swojego wykształcenia, a co za tym idzie o swoją przyszłość. Jest to konkretna korzyść, która ma duże znaczenie również z punktu widzenia rodzica ósmoklasisty, który musi zadecydować o swoich dalszych losach.

Szkoła branżowa jako pierwszy wybór

Czy to w ogóle możliwe, aby szkolnictwo branżowe cieszyło się popularnością wśród młodych ludzi? Przykłady z zagranicy pokazują, że tak. Chociażby w Szwajcarii blisko 70% młodzieży wybiera kształcenie zawodowe jako swoją przyszłą ścieżkę edukacji.

Mnóstwo dobrych przykładów można znaleźć również u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech system dualny został dopracowany niemal do perfekcji i działa z dużym powodzeniem. Współodpowiedzialność przedsiębiorców za jakość niemieckiej edukacji zawodowej jest niejako wpisana w biznesowe DNA, dlatego chętnych i gotowych firm do przyjęcia uczniów na naukę jest bardzo wiele.



Dualne kształcenie zawodowe zyskuje również na znaczeniu w Polsce. Firmy takie jak: Volkswagen Poznań, Opel Manufacturing czy MAN Bus, już od kilku lat współpracują z lokalnymi szkołami branżowymi. Praktyczna nauka zawodu została przeniesiona do przedsiębiorstw, gdzie uczniowie zdobywają pierwsze doświadczenie, pracują na nowoczesnym sprzęcie i uczą się od najlepszych specjalistów z firmy.

Dualna Ostrów: czas start!

Kształcenie dualne startuje również w Ostrowi Mazowieckiej. A to za sprawą czterech lokalnych przedsiębiorstw: "ALPLA" Opakowania z Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o., Fabryki Mebli "FORTE" S.A., ROLSTAL Pawłowski Sp. z o.o. oraz SCHNEIDER Polska Technika Samochodowa i Kontenerowa Sp. z o.o. Firmy te rozpoczęły współpracę z ostrowskim "Rubinkiem" i zainicjowały utworzenie dualnej klasy branżowej, w której uczniowie będą się kształcić już od września tego roku.

Na uczniów tej klasy czeka świetnie przygotowana kadra instruktorska, nowoczesne maszyny i urządzenia oraz solidna dawka wiedzy praktycznej. Co więcej każdy z uczniów będzie otrzymywał comiesięczne wynagrodzenie (250-300 zł), a wysoka frekwencja i dobre wyniki w nauce będą dodatkowo premiowane (nawet 300 zł). Program nauczania obejmuje również wyjazdy na miesięczne turnusy teorii zawodowej do nowo powstałego Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Centrum jest doskonale wyposażone i jest kolejnym gwarantem jakości kształcenia. Wyjazdy będą finansowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej oraz pracodawców.



Firmy proponują kształcenie w zawodach: operator obrabiarek skrawających, mechatronik oraz ślusarz. Wszystkie te trzy specjalizacje są bardzo nowoczesne i bardzo potrzebne, nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce.

Każdy ósmoklasista, który zdecyduje się na naukę w tej klasie, może być pewien, że ta decyzja zaprocentuje na przyszłość. Warto też pamiętać, że ukończenie szkoły branżowej II stopnia jest przepustką do zdania matury i kontynuacji nauki w szkole wyższej. Jest to więc propozycja bardzo podobna do tego, co oferuje technikum, jednak szkoła branżowa wiąże się z większą elastycznością i zdecydowanie bardziej praktycznym podejściem do nauki zawodu.

Potrzebujesz więcej informacji? Odwiedź nasz profil na Facebooku Dualna Ostrów.



Zobacz również

Justyna Jasko z podwójnym zwycięstwem

11 kwietnia 2021, Miłosz Magrzyk

27-latka wzięła udział w Festiwalu Sportów Sylwetkowych Federacji NPC & FBB Pro Qualifier.

"Wiosenny Mam Talent" w ZPPO (zdjęcia)

9 kwietnia 2021, ZPPO w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności artystyczne.

Życzenia dla pracowników służby zdrowia

8 kwietnia 2021, Urząd Gminy w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Pamięć o osobach, które codziennie troszczą się o zdrowie i życie innych, jest w obecnej sytuacji szczególnie ważna.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]