Owczarek niemiecki to rasa uznawana za niezwykle szlachetną oraz wytrzymałą. Z pewnością też wielu z nas spotkało się z nazwą "owczarek staroniemiecki", co może rodzić pytanie, czy jest to ta sama rasa czy może inna. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć.
Owczarek niemiecki - charakterystyka
Owczarek niemiecki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najpopularniejszych ras. Początek istnienia tej rasy datuje się na VII wiek, natomiast pierwsi jej przedstawiciele zostali wpisani do księgi hodowlanej owczarków niemieckich w XIX wieku. Przeczytaj: https://zwierzaki.pl/owczarek-staroniemiecki.
"Pies tej rasy charakteryzuje się umięśnioną, zwartą budową ciała. Sylwetkę owczarka niemieckiego określa się jako prostokątną, harmonijną i mocną. Jego grzbiet jest prosty, kończący się lekko opadającym, mocnym zadem, natomiast kłąb jest wysoki, a klatka piersiowa dobrze wykształcona. Owczarek niemiecki powinien posiadać idealnie proste, równolegle do siebie ustawione kończyny. W przypadku tylnych nóg ważne jest wyraźne kątowanie, natomiast same łapy powinny być zwarte, okrągłe, o wysklepionych palcach i czarnych pazurach" - mówi Mariusz, redaktor z serwisu Zwierzaki.
Ogon owczarka niemieckiego jest nisko osadzony i noszony w sposób szablasty, z bogatym owłosieniem, zaś szata psa tej rasy może występować w odmianach od czarnej podpalanej, czarnej z rudym, brązowym bądź czerwonym, przez umaszczenie czaprakowate wilczaste, żelaziste, bi-color po czarne.
Owczarek niemiecki - silny charakter
Warto wspomnieć również o charakterze, jakim cechuje się owczarek niemiecki. Psy tej rasy należą do osobników bardzo inteligentnych, żywiołowych, a także niezwykle lojalnych i posłusznych. Są to psy zadaniowe, które bardzo dobrze i chętnie współpracują z człowiekiem. Ich charakter w dużej mierze zależy od właściciela czy też opiekuna. Jeśli będą nieprawidłowo prowadzone lub nieodpowiednio socjalizowane, mogą wykazywać zachowania lękliwe, a nawet agresywne. Ponadto owczarki niemieckie to rasa uznawana za wszechstronnie użytkową. Mogą one być doskonałymi pupilami rodzinnymi, ale także pełnić funkcję przewodnika niewidomych, psa służbowego (policyjnego, wojskowego, ratowniczego czy tropiącego). Często też sprawdzają się w różnego rodzaju psich sportach.
Owczarek niemiecki i codzienna pielęgnacja
Jeśli chodzi o kwestie związane z pielęgnacją, to owczarek niemiecki nie należy do rasy zbyt wymagającej, choć regularne szczotkowanie pozwoli zachować piękny wygląd sierści.
Owczarek staroniemiecki - charakterystyka
Wiemy już, czym charakteryzuje się owczarek niemiecki, natomiast jak to się ma do owczarka staroniemieckiego? Przede wszystkim należy podkreślić, że rasa ta występuje w wielu odmianach. Jedną z nich jest właśnie owczarek staroniemiecki, który nie został uznany jako osobna rasa. Zasadnicza różnica między tymi dwiema odmianami tkwi w budowie.
Owczarek staroniemiecki jest większy i bardziej krępy niż owczarek niemiecki, a także cechuje się większą od niego wagą. Ponadto jest on wybitnie inteligentny i bardzo szybko się uczy. Wyjątkowo chętnie współpracuje z człowiekiem i co ważne, jest psem bardzo rodzinnym - doskonałym towarzyszem, ale i obrońcą.
Owczarek staroniemiecki wywodzi się z hodowli owczarków niemieckich pochodzących z rejonów DDR, czyli Niemiec Wschodnich. Nie jest to zatem rasa, lecz typ owczarka niemieckiego o długim włosiu. To właśnie ta cecha była eliminowana u owczarków niemieckich od czasów powojennych dążąc do uzyskania psów krótkowłosych. Odmiana długowłosa owczarków niemieckich została bowiem uznana dopiero w 2011 roku. Do tego czasu owczarki długowłose wybierane były z hodowli DDR-owskich do reprodukcji pod warunkiem, że spełniały one wymagania innych klubów zrzeszających hodowców owczarków staroniemieckich.
Warto natomiast podkreślić, że dziś Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI uznaje oficjalnie odmianę długowłosą owczarków niemieckich.
Jak widać owczarek niemiecki i owczarek staroniemiecki to wciąż ta sama rasa, choć w pewnych okresach osobniki długowłose nie były akceptowane w FCI. Określenie "owczarek staroniemiecki" należy więc traktować współcześnie jako pojęcie charakteryzujące określony typ psa.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.