Czechy
Tu od poniedziałku restauracje i bary mogą przyjmować klientów wewnątrz pomieszczeń, a wcześniej zaczęły działać ogródki gastronomiczne. Również od poniedziałku ponownie zostały otwarte baseny czy kasyna. Odmrożono także działalność dyskotek i klubów nocnych, ale pod pewnymi warunkami. Nie może być grana muzyka na żywo i nadal nie można tańczyć. Jeśli ktoś pojedzie do Czech, zobaczy, że życie tam zaczyna normować. Przed tygodniem zezwolono na otwarcie kin, teatrów i hoteli, a studenci wrócili na uczelnie.
Słowacja
Od połowy maja nie ma już godziny policyjnej i pozwolono na organizowanie zgromadzeń. Działają sklepy czy hotele. Gastronomia klientów może przyjmować wyłącznie w ogródkach. Przy czym obowiązuje limit klientów i zachowanie dystansu. Tak samo jest w kinach i teatrach.
Włochy
Do niedawna, ze względu na zagrożenie covidowe, kraj podzielony był na strefy. Obecnie całe Włochy zostały objęte strefą żółtą. To oznacza, że działają ogródki gastronomiczne, a już we wtorek będzie można zjeść we wnętrzu restauracji. Zniesiono zakaz przemieszczania się między regionami. Zaczęły działać kina, teatry i muzea. Jadąc do Włoch, trzeba jednak pamiętać, że nadal obowiązuje tam godzina policyjna (od godz. 23 do 5 rano), ale już 7 czerwca ten zakaz zacznie działać od północy, a 21 czerwca ma zostać całkowicie zniesiony.
Holandia
W poniedziałek uczniowie szkół średnich wrócili do nauki stacjonarnej. Na odmrożenie kultury trzeba poczekać do 5 czerwca. Tego samego dnia będzie można zamówić posiłek w restauracji, bo obecnie dania serwowane są wyłącznie w ogródkach.
Hiszpania
Tu sytuacja jest zależna od regionu, ale wszędzie została zniesiona już godzina policyjna i stan alarmowy. Jak radzi polskie MSZ, przed wyjazdem do Hiszpanii dobrze sprawdzić zasady w konkretnym regionie, do którego się udajemy. Np. w popularnej Barcelonie obowiązuje zakaz palenia tytoniu na świeżym powietrzu (jeśli nie można zagwarantować dystansu 2 metrów od drugiej osoby). Hotele są otwarte, a większość sklepów czynna jest w godz. 6-22. Restauracje działają tylko do północy i nie wszystkie przyjmują gości wewnątrz lokalu. Muzea, teatry i kina są otwarte, ale obowiązuje limit osób. W transporcie publicznym trzeba mieć na twarzy maseczkę. Plaże są otwarte.
Francja
Od połowy maja działają kawiarniane ogródki, czynne są sklepy, muzea i kina. Jednak cały czas obowiązuje godzina policyjna od godz. 19 do 6 rano. W tym czasie miejsce zamieszkania można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów i trzeba mieć przy sobie samodzielnie wypełnioną deklarację z wpisanym celem wyjścia na dwór.
Wielka Brytania
17 maja kraj zaczął proces odmrażania. Mogą się już odbywać koncerty, działają restauracje i muzea. Został też podniesiony limit ludzi obecnych podczas spotkań. Teraz jest to 6 osób z dwóch gospodarstw domowych (w przypadku pomieszczeń) i 30 na zewnątrz.
Węgry
Od początku maja kraj został niemal całkowicie odmrożony, ale lokale gastronomiczne, instytucje kultury i miejsca rozrywki dostępne tylko dla posiadaczy wydanej przez władze karty poświadczającej zaszczepienie się przeciwko COVID-19 lub przejście choroby.
Niemcy
Sytuacja zależy od konkretnego kraju związkowego, ale większość z landów luzuje zasady. Np. w Berlinie czynne są ogródki gastronomiczne, ale dostępne tylko dla klientów z negatywnym wynikiem testu lub zaświadczeniem o szczepieniu. W Hamburgu z kolei restauracje otwarte są dla wszystkich, a w Bawarii zasady zależą od sytuacji w każdym z regionów.
Grecja
Sezon turystyczny został otwarty dwa tygodnie temu - czynne są sklepy, restauracje, bary, hotele, muzea i plaże.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.