Kiedy już szparagi wylądują na kuchennym blacie, czas na ich przyrządzenie. Podpowiadamy, jak zrobić to szybko i smacznie.
Szparagi z migdałami
Składniki: szparagi, miód i płatki migdałowe.
Szparagi ugotować na parze i jeszcze podczas gotowania polać je miodem. Następnie zaraz po wyjęciu obsypać płatkami migdałów i posolić do smaku.
Szparagi z bułką tartą
Składniki: szparagi, masło, bułka tarta, ser pleśniowy, jajka na jajecznicę.
Najprostszy sposób przyrządzania. Ugotowane polać bułką tartą zesmażoną z masłem. Można ten przepis jeszcze urozmaicić, podając danie z serem pleśniowym lub z jajecznicą.
Szparagi z wędzoną szynką i pietruszką
Składniki: szparagi, masło, ugotowane jajko, natka pietruszki, masło, wędzona szynka.
W tym przypadku jest więcej pracy, ale nadal to prosty przepis. Gdy warzywa się gotują, my roztapiamy masło na patelni. Kiedy już będzie płynne, dodajemy drobno posiekane jajko - wcześniej ugotowane na twardo. Następnie mieszając, dodajmy drobno posiekaną pietruszkę. Właśnie tym wszystkim polewamy szparagi i podajemy z plastrami wędzonej szynki.
Suflet ze szparagami
Składniki: szparagi, masło, mąka, dwa jajka, twardy ser.
Szparagi lubią prostotę, ale dobrze smakują także w przypadku trudniejszych dań, a takim jest na pewno suflet. Ugotowane warzywa należy pokroić w części o długości od 1,5 do 2 cm. Tymczasem na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy mąkę i na koniec twardy ser. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Kiedy ostygnie, wbijamy do środka dwa żółtka i dodajmy pianę ubitą z dwóch białek. Małą foremkę do sufletu smarujemy masłem i układamy w środku szparagi. Zalewamy to przygotowaną masą. Pieczemy 40 minut w temperaturze 175 st. C. Podczas pieczenia nie wolno otwierać piekarnika.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.