Z czasem można zauważyć spowolnienie komputera. Powodów, przez które jego wydajność spada, jest wiele, a i sposobów na przyspieszenie laptopa jest dużo, od czyszczenia sprzętu po wymianę podzespołów. W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić, aby poprawić wydajność swojego laptopa. Przedstawiamy częste problemy i sposoby na optymalizację sprzętu i przyspieszenie komputera. Może się okazać, że w prosty sposób przyczynisz się do zwiększenia wydajności komputera. Przy niektórych z wymienionych tu rozwiązań będziesz jednak potrzebował pomocy specjalistów z serwisu komputerowego.
Typowe problemy wpływające na wydajność komputera
Na obniżoną wydajność komputera wpływa wiele czynników, ale wielu z nich można w miarę łatwo zaradzić. Niemniej wolne działanie komputera może wiązać się z usterką, dlatego warto sprawdzić po kolei każdą ewentualność.
Przegrzanie urządzenia
W pierwszej kolejności sprawdź temperaturę laptopa, gdyż najbardziej podstawowym czynnikiem, przez który komputer "zwalnia obroty", jest przegrzewanie się.
Przegrzewanie się komputera może być spowodowane przez nawarstwiający się wewnątrz niego kurz lub przeciążenie karty graficznej i systemu Windows dodatkowymi programami i aplikacjami. W skrajnych przypadkach problem polega na uszkodzeniu płyty głównej, karty graficznej, procesora lub innej części komputera.
Również palenie przy laptopie może powodować przegrzanie się, gdyż substancja smolista osadza się wewnątrz sprzętu i zatyka otwory wentylacyjne.
Przeciążenie dysku
Być może na twoim dysku twardym jest za dużo plików, gier, programów i aplikacji; a może znajduje się tam złośliwe oprogramowanie. Tak czy inaczej warto zainwestować w nowy dysk SSD lub HDD albo zrobić porządek z plikami systemowymi.
Czekająca aktualizacja Windows 10
System Windows 10 regularnie wypuszcza aktualizacje mające na celu poprawę działania komputera. Jeśli zwlekamy z aktualizacją, komputer może pracować wolniej. Instalowanie aktualizacji może jednak wiązać się z pewnymi komplikacjami, ponieważ historia pokazała, że nie każda aktualizacja oprogramowania Microsoft wpływała pozytywnie na pracę komputera.
Kilka sposobów jak przyspieszyć komputer
Pierwszym wyborem wielu użytkowników laptopów będzie przekazanie komputera w ręce specjalisty, który szybko zdiagnozuje problem i sprawi, że sprzęt wróci do pełnej sprawności. Jest to wybór jak najbardziej słuszny, ponieważ każda nasza ingerencja w podzespoły czy oprogramowanie grozi uszkodzeniem laptopa lub utratą danych. Jeśli zależy nam na widocznej poprawie wydajności, to wybór musi paść na profesjonalny serwis, taki jak https://www.ratujlaptopa.pl, który kompleksowo zajmie się naszym laptopem i obsługuje klientów z całej Polski! Kurier odbiera twój sprzęt i dostarcza go pod twoje drzwi po zakończeniu wszystkich czynności serwisowych.
Przekazanie laptopa do serwisu to z pewnością najbardziej skuteczny sposób. Jeśli jednak chcesz samodzielnie przyspieszyć pracę komputera, to poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak możesz to zrobić w zaciszu własnego domu. Większość z nich nie wymaga nawet otwierania obudowy. Możesz je przeprowadzić za pomocą odpowiednich programów.
Uruchom ponownie komputer
Zacznij od ponownego startu systemu. Jeżeli przez całe tygodnie nie wyłączamy laptopa, a tylko usypiamy go, to pamięć programów i danych ulega obciążeniu. To zaś skutkuje spowolnieniem uruchamiania programów i otwierania plików.
Dlatego zalecamy codzienne wyłączanie komputera w celu odświeżenia pamięci i optymalizacji działań na następny dzień.
Czyszczenie układu chłodzenia
Zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, jak i laptopów regularne czyszczenie układu chłodzenia z osadzającego się wewnątrz kurzu może przyspieszyć działanie komputera. Dotyczy to zarówno przeczyszczenia żeber radiatora, a także całego układu chłodzenia, wentylatora, a także wymiany pasty termoprzewodzącej zarówno na procesorze, jak i karcie graficznej.
Dlatego warto poddać laptop czyszczeniu przynajmniej raz na jakiś czas. Nie tylko zwiększy to komfort pracy, lecz także poprawi wydajność sprzętu. Wiele serwisów ma w swoich usługach konserwację układu chłodzenia.
Zrób porządek na dysku - 10 najlepszych sposobów, aby przyspieszyć komputer poprzez pliki systemowe. Aby laptop szybciej pracował, zwolnij nieco miejsca na dysku. Najlepiej postarać się o to, aby wolnego miejsca na dysku pozostawało minimum 10%.
Oto podstawowe sposoby zwolnienia pamięci i usprawnienia systemu
Windows:
1. Najpierw wejdź w Panel sterowania> Programy> Programy i funkcje - sprawdź, czy nie masz jakichś niepotrzebnych plików, których należałoby się pozbyć. Kliknij prawym przyciskiem myszy na plikach, programach i aplikacjach, które chcesz usunąć, a następnie wybierz opcję "Odinstaluj". Należy przy tym uważać, aby nie odinstalować sobie przez przypadek sterowników lub innych ważnych elementów.
2. System Windows 10 ma wbudowaną funkcję oczyszczania dysku, która przeprowadzi pozbycie się nieużywanych plików tymczasowych oraz defragmentację dysku (zaraz wrócimy do tej funkcji). Otwórz menu Windows i wpisz nazwę aplikacji "Oczyszczanie dysku" w pasku wyszukiwania. Aplikacja wyświetli listę plików do usunięcia. Na liście będą figurować folder pobrane oraz pliki tymczasowe. Po zaznaczeniu typu plików, który chcesz usunąć, wciśnij OK.
3. Warto sprawdzić też, jak dużo plików znajduje się w "Pobranych", bo to tam przeważnie znajduje się najwięcej nieużywanych plików, których należałoby się pozbyć.
4. Możesz również wyłączyć zbędne programy w "Autostarcie". Niektóre programy mają funkcję uruchamiania się przy starcie komputera, tym samym spowalniając jego działanie.
5. Defragmentacja ma na celu uporządkowanie plików dysku twardego, które zostały poddane niepotrzebnemu podzieleniu. Wejdź w "Eksplorator systemu Windows 10", a następnie wybierz Dysk> Narzędzia> Optymalizuj/Defragmentacja. Podczas gdy dysk twardy zostanie poddany defragmentacji, ty możesz spokojnie zająć się pracą.
6. Dobrym sposobem na odciążenie dysku twardego jest dysk zewnętrzny (dyski SSD), jak również wykorzystanie chmury One Drive.
7. Otwórz "Menedżera zadań" i sprawdź, który z uruchomionych programów obciąża pamięć i procesor komputera. Należy wyłączyć te najbardziej zasobożerne.
8. Warto skorzystać z programów pozwalających na porządkowanie plików systemowych. Takie programy oczyszczają rejestr z resztek po usuniętych plikach i aplikacjach. Najpopularniejszymi z programów oczyszczających są: Total PC Cleaner, Wise Disc Cleaner, czy Razer Crotex.
9. Sprawdź, które zainstalowane aplikacje uruchamiają się wraz ze startem systemu Windows 10. Jeśli je wyłączysz, uda ci się w znaczny sposób przyspieszyć komputer.
10. Wreszcie możesz wykorzystać narzędzie MSConfig, aby przeprowadzić konfigurację i tak zwany czysty rozruch systemu Microsoft. Zaloguj się jako administrator i w polu wyszukiwania wpisz "msconfig". Wybierz opcję "Konfiguracja systemu", a następnie otwórz "Menedżera zadań", aby tam zaznaczyć te urządzenia, które chcesz wyłączyć. Na karcie "Uruchamianie", w "Konfiguracji systemu" należy wcisnąć OK.
Zrób porządek w swojej przeglądarce
Warto przejrzeć przeglądarkę i zastanowić się, czy dane zakładki są nam potrzebne. Być może znajdziesz w swojej przeglądarce zakładkę, której już dawno nie odwiedzałeś. Nadmiar zakładek może również spowolnić komputer.
Zrozumiałe jest też, że jeśli masz zainstalowane na komputerze kilka przeglądarek, ale korzystasz tylko z jednej lub dwóch, najlepiej pozbyć się tych, których nie używasz (zwłaszcza że dość często jakaś nowa przeglądarka internetowa zostanie zainstalowana wraz z jakąś aktualizacją systemową lub po pobraniu jakiegoś programu).
Skanowanie komputera i zainstalowanie systemu operacyjnego
Jeżeli podejrzewasz, że urządzenie działa wolniej z powodu wirusów, które zagnieździły się w systemie Windows.
Warto więc zainstalować program antywirusowy, który będzie regularnie skanował komputer i usuwał z niego złośliwe oprogramowanie. W systemie Microsoft Windows dostępna jest konfiguracja zapory Windows Defender, ale ty możesz wybrać inny rodzaj programu antywirusowego dostępny w internecie.
Przyspieszenie komputera za pomocą podzespołów (dysk SSD i inne rozwiązania)
Często, aby przyspieszyć komputer, trzeba tylko wymienić jakiś przestarzały podzespół na bardziej nowoczesny. Istnieją możliwości wymiany nie tylko dysków, pamięci RAM czy procesora, ale też płyty głównej i zasilania.
Coraz częściej dobrą alternatywą dla dysków twardych HDD są SSD. O wiele bardziej nowoczesne od dysków HDD półprzewodnikowe dyski SSD sprzyjają usprawnieniu wydajności laptopów nawet dziesięciokrotnie. Dlatego wymiana dysku HDD na SSD (lub w nowszych komputerach na M.2) jest proponowana w niemal każdym serwisie (przy czym dysk nie musi być wbudowany na płycie głównej, lecz może być dyskiem zewnętrznym, czyli jednym z tak zwanych urządzeń peryferyjnych).
Jedyna wada jest taka, że cena dysku SSD jest nieco wyższa od ceny odpowiadającego mu pojemnościowo dysku HDD.
W laptopach i komputerach stacjonarnych wymiana procesora na nowszy model może znacznie zwiększyć wydajność sprzętu. Wymiana procesora nie zawsze wchodzi jednak w grę, gdyż niektóre laptopy mają procesory na stałe wlutowane w płytę główną.
Wielu doświadczonych użytkowników może rozważyć kupno nowej karty graficznej. Jest to dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w komputerach stacjonarnych i w sytuacji, kiedy dużo gramy i nasza karta graficzna musi sprostać coraz to nowym wymaganiom kolejnych gier. Korzystając ze specyfikacji wymagań sprzętowych wyznaczonych przez gry i aplikacje, możesz znaleźć model karty graficznej, który będzie optymalny dla twojego sprzętu. W przypadku komputerów stacjonarnych wymiana karty graficznej może wiązać się z koniecznością wymiany zasilacza na ten o większej mocy.
W większości przypadków jednak użytkownik decyduje się na kupno dodatkowych kości pamięci RAM. Zanim jednak je zainstalujemy w gniazdach lub slotach, sprzęt należy oczyścić, najlepiej sprężonym powietrzem; a także sprawdzić kompatybilność kości pamięci z komputerem i jego systemem.
Jak przyspieszyć laptopa? Podsumowanie
W gruncie rzeczy, aby przyspieszyć swój komputer i zwiększyć swój komfort pracy, powinieneś o niego zadbać. Poddawać go regularnemu czyszczeniu, robić co jakiś czas porządki na dysku, być może nawet zainwestować w nowy sprzęt (zastanów się zwłaszcza nad kupnem dysku SSD). Pamiętaj, że jesteś w stanie wpłynąć na zwiększenie wydajności komputera bez większych kosztów i wysiłku.
Z pewnością warto skorzystać z wiedzy, doświadczenia i umiejętności pobliskiego serwisu, który szybko i profesjonalnie pomoże nam w przywróceniu komputera do stabilnego działania.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.