Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Światła w samochodzie nie tylko zapewniają odpowiednią widoczność na drodze, ale dają odpowiednie oznakowanie pojazdu, poprawiają jego dostrzegalność, a także informują o zamiarach kierowcy. Z tego właśnie powodu trzeba dbać o to, by oświetlenie zawsze było w pełni sprawne. A w razie awarii ważne jest niezwłoczne wymienienie żarówek.
Rodzaje świateł i ich funkcje
Każdy kierowca powinien znać rodzaje świateł w samochodzie. Dzięki temu bowiem jest w stanie odpowiednio z nich korzystać podczas jazdy. Niektóre bowiem odpowiadają jedynie za widoczność, inne za informowanie o zamiarach, ale wszystkie za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Światła mijania
Określa się je także jako światła krótkie. Kierowca w Polsce powinien z nich korzystać podczas jazdy w ciągu dnia oraz od zmierzchu do świtu, a także, gdy warunki atmosferyczne są gorsze (pogorszona widoczność przez mgłę, deszcz lub śnieg). - Jest to najważniejsze oświetlenie w samochodzie - dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego Moto Klub.
Cechują się tym, że mają asymetryczne ułożenie (prawa strona drogi jest bardziej oświetlona niż lewa), dzięki czemu zmniejsza się problem oślepiania kierowców, którzy jadą z naprzeciwka. W samochodzie występują pod zieloną kontrolką, która przedstawia reflektor z trzema równoległymi kreskami skierowanymi w dół.
Światła drogowe
Znane też jako światła długie, gdyż mają większy zasięg od świateł mijania. Korzysta się z nich przeważnie po zmierzchu, np. na nieoświetlonych drogach, dzięki czemu można zwiększyć swoje pole widoczności. Jednak ze względu na swoją budowę mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego (nie tylko tych nadjeżdżających z naprzeciwka). Dlatego należy je wyłączać, gdy istnieje takie ryzyko.
W przeciwieństwie do świateł mijania tutaj oba snopy dają równie mocne światło. Na panelu samochodowym można je znaleźć pod ikoną niebieskiego reflektora z czterema kreskami skierowanymi prosto.
Światła przeciwmgielne
Są umieszczone z przodu (w celu oświetlenia drogi przed samochodem) i z tyłu pojazdu (by zwiększyć widoczność samochodu, gdy warunki są niekorzystne jeśli chodzi o przejrzystość powietrza). Mają mocną, jaskrawą barwę. Korzysta się z nich, gdy widoczność spada poniżej 50 m.
Kierunkowskazy
Ich zadaniem jest poinformowanie innych użytkownik ruchu drogowego i zamiarach kierowcy. W tym przypadku chodzi o kierunek jazdy, np. zamiar skrętu, zmiany pasa ruchu, wyprzedzenia. Ich symbolem są strzałki, a na samochodzie występują jako pomarańczowe, migające światła.
Światła awaryjne
Są niezbędnym elementem oświetlenia, gdyż korzysta się z nich w razie awarii lub podczas wystąpienia zagrożenia na drodze. Występują na panelu samochodu pod postacią czerwonego trójkąta. A ze względu na swoją specyfikę są w stanie działać nawet przy wyłączonym silniku.
Światła pozycyjne
Znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu, a ich jedyną funkcją jest oświetlenie samochodu podczas postoju. Ich symbolem są dwa zielone reflektory z trzema kreskami, które są ustawione tyłem do siebie.
Światła hamowania
Znane też jako światła Stop. Znajdują się jedynie z tyłu pojazdu i informują kierowcę z tyłu o tym, że samochód przed nim hamuje. Uruchamia się je poprzez naciśnięcie pedału hamowania. Widoczne są pod postacią czerwonego światła, które jest intensywniejsze niż światła mijania.
Światła cofania
Uruchamiają się automatycznie, gdy kierowca wrzuci wsteczny bieg. Informują o wykonywaniu manewru cofania. Są umieszczone z tyłu pojazdu i odznaczają się żółtą lub białą barwą.
Światła odblaskowe
Nie są specjalnie uruchamiane przez kierowcę. Jednak zostały umieszczone na pojeździe, by zwiększyć jego widoczność poprzez odbijanie światła z innych źródeł. Przydają się po zmroku oraz przy trudniejszych warunkach atmosferycznych na drodze.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.