W rolę przewodniczki wcieliła się p. Barzyczak, opowiadając też, jak wyglądało to przysłowiowe piekło na Ziemi. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję przejść tzw. czarną drogą, która prowadziła od obozu zagłady Treblinka II, przez żwirownię (w której pracowali więźniowie) i Karny Obóz Pracy Treblinka I, aż po Miejsce Straceń, które ma formę symbolicznego cmentarza.
Między tymi miejscami znajduje się odwzorowana rampa, na której wysiadali w swojej ostatniej podróży życia wszyscy ci, którzy bydlęcymi wagonami przybywali do Treblinki. Obok niej mieści się "nekropolia" składająca się z kamieni, na których wypisano nazwy krajów i miejscowości, z których pochodzili zabici. Na terenie symbolicznego cmentarza obozu zagłady znajduje się jedyne imienne upamiętnienie: Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) i Dzieci.
Na koniec uczestnicy udali się do budynku muzeum, w którym znajdują się m.in. przedmioty znalezione na terenie obozu oraz listy i płyty nagrobne w języku jidysz. Obejrzeli też trzy krótkie filmy przedstawiające: wspomnienia byłego więźnia obozu, Samuela Willenberga, opis akcji "Reinhardt" oraz animację o obozowym psie, Barrym.
Po zwiedzeniu obozu, już w zupełnie innej atmosferze, wycieczka udała się na ognisko przygotowane przez p. Złotkowską, która wraz z p. Pawłowską była pełniła rolę opiekuna. Wyjazd można uznać za udany.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.