W manewrach wzięły udział służby mundurowe z: Polski, Ukrainy, Włoch, Mołdawii i Słowacji. Był tam także strażak z naszego powiatu, druh Marcin Duda z OSP Stara Ruskołęka. W sumie niespełna 200 osób musiało stawić czoła przygotowanym wcześniej siedmiu stacjom ściśle związanych ze żniwami.
Manewry rozpoczęły się w nocy z 4 na 5 czerwca. Trwały od godz. 20.00 do 7.00. Trenowane były głównie zdarzenia, do których dochodzi na wsi podczas prac polowych, ale także te, które obserwujemy na drogach. Głównym celem było szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przekazywania poszkodowanych osób ZRM, zabezpieczenia terenu działania czy komunikacji pomiędzy służbami.
Każda z grup musiała poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, a były to m.in. zdarzenia takie jak: pożar trawy, kierowca porażony prądem z linii wysokiego napięcia, wypadki samochodów z maszynami rolniczymi czy wpadnięcie ludzi do silosu. Silne krwotoki, urwane kończyny, przygniecione osoby - scenariusz manewrów nie był całkowicie znany. Element zaskoczenia i działanie w nocnej scenerii miały zapewnić maksimum realizmu.
Osoby biorące udział w akcjach zostały wcześniej podzielone na kilkuosobowe, mieszane zespoły. W każdej z drużyn byli uczestnicy nie tylko z innych jednostek, ale także krajów, co miało odzwierciedlać wyjazdy polskich strażaków na misje zagraniczne.
Co należy zrobić, aby wstąpić w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. Grupy Ratownictwa Specjalistycznego "Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce"?
Wystarczy wypełnić deklarację członkowską, co daje status członka bez tzw. przeszkolenia podstawowego, lecz zanim to nastąpi trzeba wziąć udział w kilku akcjach, jakie są przeprowadzane w kraju czy też poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Stowarzyszenie skupia się na wspieraniu osób z chorobami nowotworowymi krwi. Wolontariusze odwiedzają dzieci przebywające na szpitalnych oddziałach onkologicznych, rozdają paczki w ramach akcji "Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka". Propagują też ideę dawstwa szpiku oraz rejestrowanie potencjalnych dawców na rzecz Polskiego Ośrodka Dawców Medigen. Realizują to zadanie podczas różnego rodzaju imprez plenerowych, pokazów ratowniczo-gaśniczych. Są też zapraszani na firmowe imprezy zamknięte, gdzie opowiadają o przeszczepianiu komórek macierzystych oraz o tym, jak ważne jest dzielenie się szpikiem.
W czasie pandemii zorganizowali oraz dostarczyli środki do walki przeciw COVID-19 do Włoch (Ankona, Rzym). W 2019 roku wspomogli zbiórką wielkanocną naszych rodaków na Kresach, a w tym roku bez wsparcia nie pozostawili dzieci z domów dziecka w Kamerunie. Również po raz kolejny pomimo obostrzeń związanych z pandemią dostarczyli dary dla naszych rodaków z Kresów.
Przy Stowarzyszeniu działa Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, która szkoli się cyklicznie, m.in. w ramach międzynarodowych manewrów.
Więcej zdjęć na stronie dostępnej pod linkiem: https://www.facebook.com/ospstararuskoleka/.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.